Phoenix CSU Simona Halep Constanţa, înfrângere în meciul cu CS Universitatea Cluj-Napoca

• Echipa constănţeană de baschet a susţinut prima partidă cu antrenorul Miroslav Popov pe banca tehnică.

Echipa feminină de baschet Phoenix CSU Simona Halep Constanţa a revenit pe teren în Liga Naţională, astăzi susţinând la Arad partida cu CS U Cluj-Napoca, din etapa a 11-a de campionat.

După trei săptămâni de pauză, în care aproape că ne-am transformat radical, ne pregătim intens să revenim pe terenul de baschet.

Cu un nou antrenor principal pe banca tehnică, în persoana reputatului tehnician Miroslav Popov, și cu patru jucătoare recent intrate în familia Phoenix CSU Simona Halep, jucăm în acest week-end la Arad partidele pe care nu le-am putut disputa „acasă“, în Sala Sporturilor.

Sâmbătă ne măsurăm forțele cu Universitatea Cluj, într-o partidă contând pentru etapa cu numărul XI a Ligii Naționale, pentru ca duminică, de la ora 16.00, să întâlnim gazdele de la FCC Baschet UAV Arad.

Două partide foarte dificile pentru noi, la finalul cărora sperăm să ne întoarcem la Constanța cu cât mai mult puncte, care să se reflecte în clasamentul LNBF, a fost mesajul clubului depe litoral înainte de partida cu formaţia de pe poalele Feleacului.

Victoria din primul meci i-a aparţinut însă CS U Cluj-Napoca, scor 68-55.

Echipa învingătoare a condus şi la pauză, cu 33-30, iar pe sferturi scorul în disputa Cluj-Napoca - Constanţa a fost 15-14, 18-16, 19-7, 16-18.

Primul meci din noua eră a Phoenix CSU Simona Halep Constanța ne-a arătat numeroase schimbări în bine.

În ciuda faptului că rezultat final ne-a adus o înfrângere, felul în care au jucat fetele noastre în noua formulă ne dă speranțe că e doar o chestiune de timp până la sudarea relațiilor de joc și prima victorie.

Cu trei sferturi echilibrate din cele patru ale confruntării de la Arad, soarta partidei cu Universitatea Cluj a fost decisă în cel de-al treilea parțial, pe fondul unei căderi fizice a fetelor noastre, se arată pe pagina de Facebook a Phoenix CSU Simona Halep.

Pentru formaţia constănţeană au marcat Tia Wooten - 12p, Nicoleta Mititelu - 8p, Tierra Henderson - 7p, Bianca Voica-Nagy - 7p, Shereen Sutherland - 6p, Anna Kelly - 5p, Bianca Fota - 5p, Andreea Beldian - 3p şi Denisa Fota - 2p.

Sursa foto: Facebook (Phoenix CSU Simona Halep)