Phoenix CSU Simona Halep, victorie cu ACS KSE Târgu Secuiesc, după eşecul contra campioanei

• Echipa de pe litoral a disputat la Sfântu Gheorghe meciurile din etapele 19 şi 20 ale Ligii Naţionale.

Echipa feminină de baschet Phoenix CSU Simona Halep Constanţa a disputat două noi meciuri în Liga Naţională, în turneul de la Sfântu Gheorghe, înregistrând o victorie şi o înfrângere.

Astăzi, formaţia de pe litoral a întâlnit, în etapa 20, ACS KSE Târgu Secuiesc, de care a dispus cu 59-51, conducând şi la pauză, cu 33-16.

Pe sferturi, scorul în meciul Constanţa - Târgu Secuiesc a fost 18-10, 15-6, 16-16, 10-19.

Pentru echipa constănţeană au marcat Tierra Henderson - 20p, Anna Kelly - 11p, Tia Wooten - 9p, Bianca Voica-Nagy - 7p, Shereen Sutherland - 6p, Nicoleta Mititelu - 3p şi Bianca Fota - 3p.

Înainte de această confruntare, în prima zi, Phoenix CSU Simona a Halep s-a duelat cu ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, campioana României, care a câştigat cu 97-61 (49-42 la pauză).

Pe sferturi, scorul în disputa Sfântu Gheorghe - Constanţa a arătat astfel: 15-15, 34-27, 26-9, 22-10.

Marcatoarele formaţiei de pe litoral din acest meci au fost Bianca Fota - 11p, Tierra Henderson - 9p, Tia Wooten - 8p, Shereen Sutherland - 7p, Anna Kelly - 7p, Andreea Beldian - 7p, Alexandra Auier - 5p, Denisa Fota - 4p şi Nicoleta Mititelu - 3p.

Așa cum fiecare dintre noi anticipa, partida cu ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe a revenit campioanei în exercițiu a României, care pare decisă în aceast ediție de campionat să se impună fără meci pierdut.

Chiar dacă am pierdut, nu trebuie să trecem cu vederea performanța fetelor noastre, care au reușit să țină ritmul cu adversarele lor până la jumătatea partidei, în minutul 17 tabela de marcaj indicând egalitate, scor 34 la 34.

O înfrângere rămâne însă o înfrângere, indiferent de prestația din teren, iar astăzi trebuie să o facem deja uitată pentru că ne așteaptă un nou meci. Cum lupta pentru locurile 5-7 se anunță strânsă, suntem obligați să ne impunem contra celor de la ACS KSE Târgu Secuiesc pentru a ne îndeplini obiectivul propus pentru finalul sezonului regulat, a fost mesajul clubului constănţean după confruntarea contra campioanei.

Sursa foto: Facebook (Phoenix CSU Simona Halep)