„Poliţistul m-a scos cu greu din mulţime” Laurenţiu Ciuchiţă, agresat pe teren şi lovit la maşină

Noi incidente violente au avut loc în fotbalul judeţean. La partida Speranţa Nisipari - Voinţa Siminoc, de la Liga a V-a, arbitrul Laurenţiu Ciuchiţă a pus capăt meciului în minutul 40, la scorul de 1-0 pentru oaspeţi, după ce „cavalerul” a eliminat un jucător de la Nisipari, George Andruş. „Spectatorii echipei gazdă au pătruns pe teren şi m-au îmbrâncit, m-au scuipat şi m-au înjurat, creându-se un meleu în jurul meu. Cu greu am fost scos din mulţime de poliţistul prezent la joc, cel care m-a condus la maşină. În timp ce completam raportul, am fost lovit în faţă de un spectator, mergând apoi la postul de poliţie pentru a depune plângere”, a scris Ciuchiţă în raportul de joc. Laurențiu Ciuchiță menționează că incidentul a fost filmat, iar înregistrarea se află în posesia sa. Arbitrul este de părere că toată tensiunea a fost creată de spectatori și de echipa gazdă, încă de la început, întrucât au fost nemulțumiți că el a solicitat Poliția la joc. „Dar ce se întâmpla dacă aceasta nu era prezentă?”, se întreabă arbitrul. Ciuchiță a mai spus că raportul de joc nu a fost semnat și nici baremul achitat întrucât „am considerat că siguranța noastră e mai importantă și am plecat cât mai repede la secția de Poliție”.

I-a tras un picior

O altă confruntare de la Liga a V-a, Trophaeum Adamclisi - Sport Prim Oltina, s-a încheiat în minutul 88, la scorul de 3-0 pentru oaspeţi, după ce un jucător de la Trophaeum care fusese eliminat în minutul 81, Florin Dogaru, a pătruns pe teren (odată cu delegatul gazdelor) şi l-a lovit cu piciorul în coapsa dreaptă pe arbitrul Bogdan Bercea, potrivit celor trecute de acesta în raport. Arbitrului Bercea spune că Florin Dogaru a primit cartonaș roșu întrucât i-a făcut semne obscene „cavalerului” după ce a fost avertizat. Centralul a mai menționat că, la faza eliminării, delegatul echipei gazdă a scos echipa de pe teren, dar jucătorii au reintrat în intervalul celor trei minute.

Induși în eroare de cartonașul galben

De asemenea, în minutul 66 al confruntării Pescăruşul Gârliciu - Dunărea Ciobanu, la scorul de 1-1, oaspeţii s-au retras de pe teren, după ce arbitrul Mihai Pericleanu a arătat un al doilea cartonaş roşu pentru echipa vizitatoare. La primul roșu, pe care i l-a acordat lui Mihai Teodorescu, arbitrul a explicat că, după ce a acordat o lovitură liberă pentru Gârliciu, Teodorescu a avut un acces de furie și a tras în minge cu o forță excesivă, balonul lovindu-l pe asistentul Claudiu Drăghici, care s-a prăbușit, ținându-se cu mâinile de stomac. „Jucătorul nu a avut totuși intenția de a-l lovi pe Drăghici. Am scos din buzunar cartonașele galben și roșu și l-am eliminat pe jucătorul vinovat. Mai mulți fotbaliști de la Dunărea au fost induși în eroare de cartonașul galben, dar le-am comunicat căpitanilor ambelor echipe că a fost eliminare directă”, a scris arbitrul Pericleanu în raport. În ce privește al doilea roșu, „cavalerul” a menționat că Mircea Boboc a respins mingea cu mâna de pe linia porții. 11 m (necontestat de Ciobanu) și eliminare. „Când l-am eliminat pe jucător, am fost înconjurat de mai mulți jucători care mă rugau să nu dau roșu. După câteva minute, delegatul oaspeților a decis să retragă echipa de pe teren. Am acordat cele trei minute regulamentare pentru ca jucătorii echipei Dunărea să revină, dar, cum nu s-a întâmplat așa, la finele lor, am fluierat finalul”, arată Mihai Pericleanu.

I-a adresat cuvinte obscene asistentului

La la finalul partidei AS Independența - Castelanii Castelu 3-2, în drum spre mașină, căpitanul oaspeților, Petre Gălean, le-a adresat arbitrilor injurii și i-a amenințat, central Florin Dobrinaș oprindu-i carnetul de legitimare. În timpul meciului, oaspeții au avut și un eliminat, Vasile Maxim, care a luat roșu în minutul 90 pentru cuvinte obscene la adresa asistentului Vasile Cârstocea. Delegatul formației CS II Agigea, Marian Manea, a fost trimis în tribună în minutul 8 al partidei din deplasare cu Farul Tuzla (2-2), deoarece, după cum a scris în raport arbitrul Ionel Nae, „nu a avut un comportament responsabil, jignind arbitrul asistent”. Arbitrul Marian Carson, care a condus disputa Luceafărul Amzacea - Fulgerul Chirnogeni (0-3), a scris în foaia de joc oficială că „serviciul de securitate a fost prezent, dar și-a executat cu superficialitate atribuțiunile, când spectatorii au intrat pe teren și au i-au adresat injurii și amenințări asistentului Bela Szoke. Gradul de civilizație și respect al oficialilor echipei din Amzacea este redus. Au un comportament lipsit de fair-play și nu cunosc legile jocului”.