Primele optimi de finală de la Campionatul Mondial din Qatar, stabilite

Imaginea a fost preluată de pe pagina de Facebook „FIFA World Cup“.
S-au stabilit primele două meciuri din optimile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal din Qatar, în urma ultimilor partide din grupele A și B.

Confruntările au fost: grupa A – Țările de Jos – Qatar 2-0 (Gakpo 26, De Jong 49), Senegal – Ecuador 2-1 (I. Sarr 44 – din penalty, Koulibaly 70 / Caicedo 68); grupa B – Iran – SUA 0-1 (Pulisic 38) și Țara Galilor – Anglia 0-3 (Rashford 50, 68, Foden 52).

După aceste meciuri, clasamentele finale din serii au arătat astfel: B - Anglia – 7p, 2. SUA – 5p, 3. Iran – 3p, 4. Țara Galilor – 1p; A: Olanda – 7p, 2. Senegal – 6p, 3. Ecuador – 4p, 4. Qatar – 0p.

Din grupe au ieșit primele două clasate, astfel că optimile rezultate din aceste serii sunt: Anglia – Senegal (pe 4 decembrie, de la ora 21.00, pe arena „Al Bayt”) și SUA – Țările de Jos (pe 3 decembrie, de la ora 18.00, pe stadionul „Khalifa International”).

Alte trei echipe își asiguraseră, anterior, calificarea în optimi: Franța, Brazilia și Portugalia.

Miercuri, 30 noiembrie, se joacă ultimele partide din alte două serii:

ora 17:00: Tunisia - Franța, TVR 2, stadion Education City (grupa D)
ora 17:00: Australia - Danemarca, TVR 1, stadion Al Janoub (grupa D)
ora 21:00: Polonia - Argentina, TVR 1, stadion 974 (grupa C)

ora 21:00: Arabia Saudită - Mexic, TVR 2, stadion Lusail (grupa C).

Clasamente

Grupa C: 1. Polonia – 4p, 2. Argentina – 3p, 3. Arabia Saudită – 3p, 4. Mexic – 1p
Grupa D: 1. Franța – 6p, 2. Australia – 3p, 3. Danemarca – 1p, 4. Tunisia – 1p.

Din aceste serii, optimile vor fi: locul 1 C – locul 2 D și locul 1 D – locul 2 C.