Răzvan Florea şi Ana Mega, evoluţii supraomeneşti la întrecerea Ironman din Elveţia (galerie foto)

Medaliatul olimpic la nataţie Răzvan Florea a rămas aproape de sport şi după încheierea activităţii competiţionale, participând curent la competiţii interne şi internaţionale.

Cea mai recentă întrecere a fost una de tip Ironman din Elveţia (Zurich), la care Răzvan şi-a forţat limitele fizice la înot, ciclism şi alergare. Constanţa a fost reprezentată şi de Ana Mega, de la clubul lui Răzvan Florea, Atena Sport Club, ambii având, timp de peste 11 ore, evoluţii supraomeneşti, apreciate de toată lumea, graţie cărora au ocupat şi locuri valoroase în clasament.

La categoria de vârstă 35 - 39 de ani, Răzvan Florea s-a clasat pe locul 85 din 222 de participanţi, înregistrând timpul de 11:01:44 (53:52 - înot, 5:45:02 - bicicletă şi 4:10:29 - alergare). La total, medaliatul cu bronz de la Atena, din 2004, a ocupat poziţia a 359-a, din 1.583 de concurenţi. Fericit pentru evoluţia sa, Răzvan Florea a trecut linia de sosire purtând un steag al României şi rostogolindu-se!

Ana Mega a concurat la secţiunea feminină 30 - 34 ani, unde s-a clasat pe locul 16 (din 41), iar la total a fost a 661-a, cu timpul 11:56:52 (înot - 1:24:07, bicicletă - 6:05:30, alergare - 4:20:43). „3,8 km înot - 180 km bicicletă (cu 1280 diferență de nivel!!!) - 42 km alergare ... 11h 56'! Personal, când mi se va părea ceva greu, o să mă gândesc la ce a făcut Ana astăzi, dacă voi vrea să renunț vreodată, o să mă gândesc la ce a făcut Ana astăzi și dacă o să încerc să inspir pe cineva, o să-i povestesc ce a făcut Ana azi! În final, vedem la linia de finiș un om fericit: nu e un titlu mondial, nu e o medalie internațională, nu e nici măcar recordul național pe care știu că l-a dorit dar, în condițiile date, e mai mult decât toate astea la un loc!“, a postat pe Facebook antrenorul Filip Grigorescu. Acesta a avut doi elevi în concurs şi la Campionatul Naţional de Aquatlon şi Triathlon de la Tg. Mureş. Antoanela Manac a câştigat ambele titluri la calegoria Elite, în vreme ce Cristian Tranulea a obţinut două medalii de argint, la cadeţi.