RCJ Farul a invins pe Stiinta Petrosani

farul.jpgDeşi era văzut ca un antrenament oficial înaintea play-off-ului, elevii lui Mircea Paraschiv au avut parte de emoţii, cel puţin în prima repriză a meciului susţinut pe teren propriu, contra celor de la Ştiinţa Petroşani. Oaspeţii, clasaţi pe penultima poziţie în clasamentul Diviziei Naţionale, cu opt puncte, au profitat de momentul de slăbiciune al constănţenilor din debutul partidei şi au înscris două eseuri, preluând conducerea pe tabelă, scor 5-10. Formaţia constănţeană s-a dezmeticit greu şi, până la pauză, a reuşit să revină, intrând la cabine cu avantaj de doar trei puncte, scor 13-10. RCJ Farul a pornit motoarele în partea secundă, dominând autoritar partida. Echipa de pe litoral a mai reuşit nu mai puţin de şase eseuri şi s-a impus cu scorul de 51-18, reuşind astfel să obţină şi punctul bonus ofensiv. În afara jocurilor cu Steaua, de sâmbătă, constănţenii mai au de disputat o singură partidă, cea cu RC Bârlad, meci restant din chiar prima etapă a sezonului.