Reprezentanții Forțelor Navale Române, pe podium la Campionatul militar de taekwondo

Sursa foto: Facebook Forțele Navale Române

În perioada 9-12 decembrie, în județul Buzău, localitatea Boboc, la Școala de Instruire Interarme a Forțelor Aeriene „Aurel Vlaicu” a avut loc etapa finală a Campionatului militar de taekwondo pentru instituțiile militare de învățământ și unitățile de instrucție. Organizatorul a fost Biroul Educație Fizică Militară din Statul Major al Apărării.

Lotul Forțelor Navale Române a fost format din șase sportivi: un ofițer, patru maiștri militari și un soldat profesionist. Aceștia au reușit să obțină trei locuri I și un loc III, la categoriile de masculin, iar în clasamentul general s-au poziționat pe locul secund.

Antrenorul lotului este maistrul militar clasa a IV-a George Vlădăreanu, ajutat de Marian Olteanu. Militarul practică taekwondo de la vârsta de 7 ani. La 13 ani, a devenit vicecampion balcanic, apoi de două ori campion balcanic la juniori. Și-a continuat performanța cu un loc I la europenele de Sud-Est, apoi, șapte ani la rând, a fost campion național. A fost de trei ori desemnat „Cel mai bun sportiv” la Cupa României. În anul 2017, a fost admis la Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale, pe care a asbsolvit-o în 2019. De atunci, m.m. IV George Vlădăreanu încadrează o funcție de comunicații la Corveta 265 „Cam. Horia Macellariu”, iar în restul timpului este instructor de taekwondo la Clubul Sportiv „Mihail Kogălniceanu”.

Conducătorul lotului sportiv de taekwondo al Forțelor Navale Române a fost aspirantul Bianca Enciu, deținătoare a centrurii negre cu 1 Dan și care, de asemenea, practică acest sport încă de la vârsta de 7 ani. A participat la campionatele naționale de taekwondo și la campionatele balcanice. A urcat pe toate cele trei trepte ale podiumului, a obținut titluri și medalii la categoriile de juniori și deținut titlul de campioană națională. Asp. Bianca Enciu este absolventă a Academiei Navale „Mircea cel Bătrân”, promoția 2021 și lucrează în cadrul Direcției Hidrografice Maritime.

Din lipsă de competitori, la categoriile de feminin, cele două fete care au făcut parte din lot, asp. Bianca Enciu și soldat Monica Vrăbiescu, nu au avut ocazia să pășească pe tatami la această competiție.