Roger Federer, favoritul numărul unu, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP de la Basel

Tenismanul elveţian Roger Federer, favoritul numărul unu, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP de la Basel, dotat cu premii în valoare de 2.082.655 euro, învingându-l în două seturi, 6-0, 6-3, pe moldoveanul Radu Albot, într-o partidă disputată miercuri, potrivit Agerpres.

Federer, care a cucerit de nouă ori trofeul la competiţia din oraşul său natal, s-a impus în 62 de minute în faţa lui Albot, obţinând a 73-a sa victorie în 82 de meciuri disputate până acum la Basel, unde a disputat de 14 ori finala.

Campionul din Ţara Cantoanelor îl va avea ca adversar în sferturi pe câştigătorul întâlnirii dintre compatriotul său Stan Wawrinka, numărul 7 pe lista favoriţilor, şi americanul Frances Tiafoe, ambii învingători miercuri în partidele disputate în primul tur.