România a câştigat Trofeul Carpaţi, de la Constanţa

Echipa naţională feminină de handbal tineret a României a câştigat, astăzi, prima ediţie a Trofeului Carpaţi de la această categorie de vârstă, care s-a disputat la Constanţa.

În ultimul meci, echipa pregătită de constănţeanul Ion Crăciun a încheiat la egalitate cu Rusia, 22-22 (12-13), însă a teerminat pe prima poziţie graţie celorlalte două victorii, cu Olanda şi cu Franţa.

În continuare, clasamentul a fost următorul: 2. Franţa, 3. Olanda, 4. Rusia.

La finalul întrecerii au fost acordate şi premii individuale: golgeterul turneului - Sorina Târcă (România); cel mai bun portar - Elena Nagy (România); cea mai tehnică jucătoare - Meline Nocandy (Franţa).