România a obținut prima medalie la Mondialele de haltere. Cristina Iovu, pe podium

Sportiva română Cristina Iovu a cucerit bronz la stilul aruncat, în cadrul cat. 55 kg, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de haltere de la Aşgabat (Turkmenistan), informează România TV.

Cristina Iovu, născută la Chişinău şi care în trecut a reprezentat Republica Moldova şi Azerbaidjanul, a obţinut bronzul la aruncat cu 123 kg, deşi a ratat prima tentativă, la 116 kg. Aurul a fost adjudecat de thailandeza Sukanya Srisurat, cu 127 kg, iar chinezoaica Wanqiong Zhang, cu 124 kg, a obţinut argintul.

La total, Srisurat a fost prima, cu 232 kg, pe doi s-a clasat chinezoaica Yajun Li, cu 225 kg, iar Zhang a luat bronzul, tot cu 225 kg, Iovu fiind a patra, cu 220 kg.

La smuls, Srisurat a luat aurul, cu 105 kg, argintul a revenit chinezoaicei Li, cu 102 kg, iar bronzul compatrioatei sale Zhang, 101 kg, Iovu încheind pe 5, cu 97 kg, după ce a ratat la 100 kg.

La CM 2018, competiţie de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020, România participă cu patru sportivi: Nicolae Onica - cat. 96 kg, Elena Ramona Andrieş - cat. 49 kg, Cristina Iovu - cat. 55 kg şi Loredana Elena Toma - 64 kg.

Sursa foto: Facebook/ Cristina Iovu

CSM Constanța judo Ana Carla Gliga, campioană națională la categoria Under-16 (GALERIE FOTO)

18 Mar 2024 599

Constanța. Campioana Cătălina Ponor, mamă pentru a doua oară „Bine ai venit în această lume şi în familia noastră, micuţă rază de soare!“

13 Mar 2024 1634

Academia Hagi 2015, câștigătoare la „Brașov Indoor Cup 2024“. Grupa 2012, argint la „Enjoy Sport's Winter Cup 2024“ (GALERIE FOTO)

29 Feb 2024 1110

ACS Pantheon Constanța Lena Sterea, aur la Riga Veteran European Cup la judo

28 Feb 2024 675

Lupte Răzvan Arnăut, de la CS Farul Constanța, medaliat la Europene. Andreea Ana, pentru a treia oară la rând campioană continentală! (GALERIE FOTO)

16 Feb 2024 879

UPDATE 2. Axiopolis Cernavodă Cântăreața Carmen Chindriș, mesaj de încurajare pentru Cristian Tranulea la Europenele de Înot în Ape Înghețate (VIDEO)

04 Feb 2024 1470

Tenis de masă Mici sportivi din Constanța, pe podium la Cupa Copiilor, în București (GALERIE FOTO)

22 Jan 2024 751

O nouă victorie la înot David Popovici, medaliat cu bronz în proba de 100 m liber, la Europenele de la Otopeni

10 Dec 2023 696

CSM Constanța tenis de masă Elena Zaharia, medaliată mondială și la simplu

02 Dec 2023 1016

După bronzul mondial cu echipa, Elena Zaharia a fost aproape de medalie și la dublu feminin

02 Dec 2023 927

CSM Constanța box Amalia Niță, medalie de aur la „Zagreb Boxing Queen” (VIDEO)

02 Dec 2023 1085

Box Maria Bucur Trigos, de la CS Năvodari, pe podium la Campionatul Mondial

01 Dec 2023 925

România triumfă în familia KURASH la nivel mondial! O medalie de aur obținută de Alexandru Ghinea (GALERIE FOTO)

29 Nov 2023 884

Tenis de masă Constanța „Mândrie tricoloră!“. Elena Zaharia și Bianca Mei-Roșu, medalie de bronz la Campionatul Mondial

28 Nov 2023 905

CSM Constanța Luptătorii, opt medalii la Naționale. În clasamentul general feminin, locul întâi (GALERIE FOTO)