Sancțiune aspră pentru Lionel Messi. Ce pedeapsă a primit starul argentinian

Lionel Messi, vedeta din naționala Argentinei,
a fost sancționat de Federaţia Internaţională de Fotbal (FIFA) cu o suspendare de patru meciuri în disputele internaționale, ca urmare a faptului că fotbalistul a adus injurii brigăzii de arbitri în timpul și la sfârșitul partidei Argentina-Chile 1-0, contând pentru preliminariile Campionatului Mondial 2018.

„Fotbalistul Lionel Messi a fost găsit vinovat de încălcarea articolului 57 din regulament pentru insultarea directă a unui arbitru asistent. Prin urmare, Messi a primit o suspendare de patru meciuri şi o amendă în valoare de 10.000 de franci elveţieni (n.a. - aproximativ 9.300 de euro). Sancţiunea intră în vigoare marţi, 28 martie”, se arată în comunicatul emis de FIFA.

Este cea mai dură pedeapsă primită de starul echipei FC Barcelona în întreaga lui carieră.

Sursa foto: Facebook Leo Messi