Săptămâna aceasta e de foc pentru promovare SSC Farul Constanţa, două meciuri la rând în deplasare cu adversare din careul de aşi!

Săptămâna de faţă este una extrem de importantă pentru SSC Farul Constanţa în drumul ei către promovarea imediată în Liga a 2-a

Aflată pe locul secund în clasamentul seriei secunde a Ligii a 3-a, dar la egalitate de puncte cu liderul, SSC Farul Constanţa are două meciuri de foc în această săptămână, întâlnind, una după alta, pe terenul lor, ocupantele locurilor patru şi trei, Unirea Slobozia, respectiv Axiopolis Cernavodă.

La mijlocul acestei săptămâni, reprezentantele judeţului Constanţa în eşalonul al treilea al fotbalului românesc, SSC Farul Constanţa şi Axiopolis Cernavodă, revin, alături de celelalte echipe, în bătălia din Liga a 3-a, după ce, în weekend-ul trecut, nu s-a jucat etapa de campionat, din pricina timpului nefavorabil.

Marţi, 27 martie, şi miercuri, 28 martie, este programată runda a 14-a, în care SSC Farul, care e la egalitate de puncte, 38, cu liderul Progresul 1944 Spartac, joacă în deplasare cu Unirea Slobozia (locul 4, cu 32 de puncte), miercuri, de la ora 15.00. După care, la finele săptămânii, sâmbătă, 31 martie, de la aceeaşi oră, SSC Farul întâlneşte, tot în deplasare, în runda a 18-a, Axiopolis Cernavodă (locul 3, cu 32 de puncte)!

Axiopolis are meci cu Agricola Borcea

În acest moment, clasamentul este următorul: 1. Progresul 1944 Spartac - 38p (golaveraj +36: 51-15), 2. SSC Farul - 38p (+35: 52-17), 3. Axiopolis - 35p, 4. Unirea Slobozia - 32p, 5. Metalul Buzău - 31p, 6. FCSB II - 29p, 7. FC Voluntari II - 25p, 8. CSM Rm. Sărat - 17p, 9. Înainte Modelu - 16p, 10. Agricola Borcea - 11p, 11. CSM Olteniţa - 11p, 12. Delta Dobrogea Tulcea - 10p, 13. Sportul Chiscani - 7p, 14. Victoria Traian - 0p. Miercuri, Axiopolis Cernavodă joacă pe teren propriu cu Agricola Borcea, iar Progresul 1944 Spartac are meci în deplasare cu CSM Olteniţa. Runda a 14-a începe astăzi, când, de la ora 15.00, se dispută partidele FC Voluntari II - Victoria Traian, Sportul Chiscani - CSM Rm. Sărat, FCSB II - Delta Dobrogea Tulcea şi Înainte Modelu - Metalul Buzău.

S-au desprins după pauză

În tur, la Techirghiol, în septembrie 2017, SSC Farul a învins Unirea Slobozia cu 4-2, dar meciul nu a fost uşor, cel puţin în prima repriză, încheiată cu scorul de 2-2, când oaspeţii au egalat de fiecare dată. Au marcat R. Stănescu (18, 41), Botea (53) şi Cl. Dragu (66), respectiv Toma (36) şi N. Bucă (44). Cele două echipe au fost: SSC Farul Constanţa (antrenori, Petre Grigoraş, Marian Dinu, Ion Barbu şi Gică Mina) - Gurău - Juncănaru, Diakite, Botea, Vîntu (73 Androne) - Iani (88 D. Gheorghe), Vl. Suciu (81 I. Florea) - Niţescu, R. Stănescu, Al. Grigoraş - Mazilu (61 Cl. Dragu); Unirea Slobozia (antrenor, Enache Costea): D. Dumitrescu - Drăguţ, Ghinea, Soare (88 Topor), M. Marin (61 Săvescu) - V. Apostol (65 Teodorescu), Adăscăliţei (76 Ibrian) - M. Năstase, C. Toma, Răduca - N. Bucă.

În minutul 4, conduceau liderul cu 2-0!

Partida de miercuri se joacă pe stadionul „1 Mai“ din Slobozia. „Unirea e o echipă extrem de puternică. Şi-a anunţat în mod clar intenţiile de a promova. E o formaţie solidă, experimentată, care poate învinge orice adversară din serie. Însă noi suntem la mâna noastră, nu a altora. Dacă ne câştigăm toate meciurile, vom promova“, declara Petre Grigoraş înaintea partidei „marinarilor“ cu Agricola Borcea (câştigată cu 3-0 în deplasare), dar şi a confruntării Unirea Slobozia - Progresul 1944 Spartac 2-2, în care echipa ialomiţeană a avut 2-0 în minutul 4 (Florin Cazan 2, Adrian Răduca 4), iar Mircea Donca (63) şi Leonard Boiangiu (70) au stabilit egalitatea în repriza a doua.

S-au impus greu, pe final

Sâmbătă, 31 martie, confruntarea Axiopolis Cernavodă - SSC Farul este găzduită, de la ora 15.00, de stadionul „Trust“ din Cernavodă. În prima parte a campionatului, SSC Farul s-a impus greu, pe final. Cu un joc foarte bun, Axiopolis a fost vioara întâi a primei reprize, când a şi marcat (Beşleagă 40), deşi, de şase minute, juca în inferioritate numerică. După pauză, aspectul jocului s-a schimbat. Axiopolis s-a apărat, iar SSC Farul a dominat clar. Cu un sfert de oră înainte de final, constănţenii au egalat (Al. Grigoraş, din penalty), iar în minutul 87 formaţia din Cernavodă a mai avut un eliminat. Cu doi oameni în plus pe teren, SSC Farul s-a desprins în minutele următoare, 88 (I. Florea) şi 90 (R. Stănescu), impunându-se cu 3-1.

Echipele au fost: SSC Farul - Gurău - Juncănaru (46 Androne), Diakite, Botea, Vântu (68 Ergut) - Niţescu (84 Vl. Suciu), Iani - Șicu (46 I. Florea), R. Stănescu, Al. Grigoraș (cpt.) - Cl. Dragu; Axiopolis (antrenor, Ionel Melenco) - Cl. Puia - Loloţ, D. Zaharia (46 Răvoiu), Andrescu (cpt.), L. Gheorghe - Vieru (70 Creţu), M. Hristu - Beșleagă (65 G. Rusu), Fotescu, R. Mihalache - Moise (60 Husein). Tot sâmbătă, celelalte două echipe din careul de aşi joacă, de la ora 15.00, astfel: Agricola Borcea - Progresul 1944 Spartac şi Unirea Slobozia - Metalul Buzău.

Sursa foto: ZIUA de Constanţa