Simona Halep a debutat cu dreptul la Praga, după o victorie în trei seturi cu Polona Hercog

• Simona Halep s-a duelat cu Polona Hercog la turneul de la Praga

Simona Halep a disputat astăzi primul meci după lunga pauză cauzată de pandemia de coronavirus.

Aflată pe locul doi în clasamentul mondial, campioana din Constanța s-a înscris la turneul de la Praga, unde, în primul tur al probei de simplu a întâlnit-o pe slovena Polona Hercog (45 WTA).

Partida i-a revenit Simonei, în trei seturi, 6-1, 1-6, 7-6.

În setul decisiv, la 5-4, Simona a ratat șansa de a pune capăt partidei, irosind șase mingi de meci!

S-a intrat astfel în tie-break, unde constănțanca a avut câștig de cauză.

În turul secund, Simona Halep va juca împotriva Barborei Krejcikova (Cehia, 118 WTA).