UPDATE Simona Halep, încă un pas spre locul 1 WTA. A învins-o pe Venus Williams la Miami

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) a trecut de americanca Venus Williams (38 de ani, 43 WTA) în optimile de finală ale turneului de la Miami, scor 6-3, 6-3.

Simona Halep va juca în sferturile de finală împotriva câștigătoarei din duelul Yafan Wang (50 WTA) - Qiang Wang (18 WTA), scrie gsp.ro.

Simona câștigă al patrulea meci consecutiv fără set pierdut în fața lui Venus Williams și continuă lupta de la distanță cu nipona Naomi Osaka și cehoaica Petra Kvitova pentru locul 1 WTA.

Jucătoarea din Constanţa are în acest moment drum liber spre primul loc WTA.

UPDATE:

În sferturi, Simona se va durela cu Qiang Wang (18 WTA), care a dispus în optimi de Yafan Wang (50 WTA), scor 7-5, 6-4.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanţa