Simona Halep a câștigat turneul de la Montreal, după ce a învins-o pe Sloane Stephens în trei seturi!

Tenismena din Constanța, Simona Halep, liderul mondial în clasamentul WTA o înfruntă în finala turneului de la Montreal pe sportiva din SUA; Sloane Stephens.

Este reeditată astfel finala de la Roland Garros 2018, când s-a impus constănţeanca cu 3-6, 6-4, 6-1. În cele opt meciuri directe de până acum dintre Halep şi Stephens, constănţeanca a câştigat şase.

Cine va triumfa la turneul de la Montreal va câştiga 9.00 de puncte WTA şi 520.000 de dolari, iar învinsa din finală va intra în posesia a 585 de puncte WTA şi a 250.000 de dolari.

UPDATE:

Simona Halep a câștigat setul decisiv cu 6-4 și a câștigat turneul! Numărul 1 în lume, sportivă calificată deja la Turneul Campioanelor, ajunge la 18 turnee în care se impune până acum în carieră și la al treilea din 2018, după Shenzhen și Roland Garros.

UPDATE:

Setul secund i-a revenit sportivei din SUA cu 6-3, astfel că se dispută set decisiv pentru desemnarea câștigătoarei.