Simona Halep, principala favorită a turneului WTA de la Sankt Petersburg

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul patru mondial, este principala favorită a turneului WTA de la Sankt Petersburg (Rusia), dotat cu premii totale de 710.900 dolari, care va debuta luni, informează Agerpres.

Halep va intra direct în turul al doilea (optimile de finală), unde o va întâlni pe învingătoarea dintre Monica Niculescu (29 ani, 32 WTA) și tânăra croată Ana Konjuh (19 ani, 36 WTA). Konjuh a câștigat singurul meci cu Niculescu, în 2015, în finala turneului WTA de la Nottingham, cu 1-6, 6-4, 6-2.

Pe tabloul de simplu se mai află și Irina Begu (26 ani, 29 WTA), care va înfrunta în primul tur o adversară venită din calificări.

Patricia Țig (22 ani, 107 WTA) a abandonat în primul tur al calificărilor, sâmbătă, la scorul de 6-2, 4-1 pentru uzbeka Sabina Șaripova (22 ani, 147 WTA) și se va alege cu 920 dolari și un punct WTA.

Halep a avut un debut nereușit de sezon cu o singură victorie în trei meciuri, pierzând în optimi la Shenzhen și în primul tur la Australian Open.

Turneul de la Sankt Petersburg va fi ultima verificare pentru românce, înaintea meciului cu Belgia, din primul tur al Fed Cup, în Grupa Mondială II, programat la București, pe 11 și 12 februarie.

Sursa foto: Facebook Simona Halep