Simona Halep s-a calificat în sferturi la Wimbledon, unde o va întâlni pe campioana de la Australian Open

Cea mai bună jucătoare de tenis din România, constănţeanca Simona Halep, îşi continuă fără greşeli parcursul la turneul de Mare Şlem de la Wimbledon. Ieri, a cincea jucătoare a lumii s-a calificat în sferturi, după ce a învins-o cu 6-7, 6-4, 6-3, după o oră şi 55 de minute, pe americanca Madison Keys, care ocupă locul nouă în ierarhia mondială.

A fost prima victorie a Simonei din acest an contra unei jucătoare din Top 10 WTA. În sferturi, Halep se va duela, astăzi, de la ora 15.00 (în direct la Digi Sport 2), cu o tenismenă mai bine clasată decât ea. Angelique Kerber (Germania, 4 WTA), care a trecut în optimi de Misaki Doi (Japonia) cu 6-3, 6-1. Kerber este câştigătoarea Australian Open 2016.

Sursa foto: Facebook (Simona Halep - Top 10 WTA)