UPDATE. Victorie și la dublu Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Eastbourne

Constănțeanca Simona Halep (27 de ani, 7 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Eastbourne, reușind s-o învingă în optimi pe slovena Polona Hercog (28 de ani, 60 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-3.

În sferturi, Simona Halep va da peste mai vechea rivală Angelique Kerber (31 de ani, 5 WTA). Partida se va disputa joi.

UPDATE:

Simona Halep a realizat un adevărat tur de forță astăzi, disputând două meciuri și câștigându-le pe amândouă!

După partida de la simplu, constănțeanca a jucat și la dublu, alături de Raluca Olaru, iar cele două au întâlnit în sferturi perechea formată  Alicja Rosolaka și Zhaoxuan Yang.

Victoria le-a aparținut româncelor, scor 2-6, 6-0, 10-4, astfel că Halep și Olaru s-au calificat în semifinale.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanța