Surorile Venus şi Serena Williams, rivale în turul al doilea al turneului de tenis de la Roma

Surorile americane Venus şi Serena Williams vor fi adversare în turul al doilea al turneului feminin de tenis de la Roma, după ce au reuşit să câştige meciurile de debut la această competiţie de categoria WTA Premier 5, dotată cu premii totale în valoare de 3.452.538 dolari.

Luni, în primul tur, Venus Williams a dispus în trei seturi, 7-5, 3-6, 7-6 (7/4), de belgianca Elise Mertens, după ce americanca a reuşit să fructifice a noua sa minge de meci, în setul decisiv, impunându-se după trei ore şi două minute de joc.

Venus o va înfrunta pentru a 31-a oară în carieră pe sora sa mai mică, Serena Williams, favorita numărul 10 la turneul din capitala italiană, care a trecut mult mai uşor, cu 6-4, 6-2, de suedeza Rebecca Peterson.

Sursă: Facebook