Surpriză la Cupa Mondială de Fotbal din Rusia. Campioana în exercițiu, Germania, a fost învinsă de Mexic!

În grupa F a Campionatului Mondial de fotbal din Rusia, Germania a debutat astăzi cu înfrângere împotriva Mexicului, pe Luzhniki Arena, din Moscova. Mexicanii s-au impus în faţa nemţilor cu 1-0 (Lozano 35) şi au reuşit astfel o mare surpriză în faţa campioanei mondiale.

Germania: Manuel Neuer (căpitan) -  Joshua Kimmich, Jerome Boateng, Mats Hummels, Marvin Plattenhardt (79 Mario Gomez) - Toni Kroos, Sami Khedira (60 Marco Reus) - Thomas Muller, Mesut Ozil, Julian Draxler - Timo Werner (86 Julian Brandt). Selecţioner: Joachim Low.

Rezerve: Kevin Trapp, Marc-Andre ter Stegen - Jonas Hector, Matthias Ginter, Niklas Suele, Antonio Ruediger, Leon Goretzka, Sebastian Rudy, Ilkay Gundogan.

Mexic: Guillermo Ochoa - Carlos Salcedo, Hugo Ayala, Hector Moreno, Jesus Gallardo - Hector Herrera, Andres Guardado (căpitan) (74 Rafael Marquez) - Miguel Layun, Carlos Vela (58 Edson Alvarez), Hirving Lozano (66 Raul Jimenez) - Javier Hernandez. Selecţioner: Juan Carlos Osorio.

Rezerve: Jose Corona, Alfredo Talavera - Diego Reyes, Jonathan Dos Santos, Giovani Dos Santos, Jesus Corona, Javier Aquino, Marco Fabian, Oribe Peralta.

Într-un alt meci ce a avut loc astăzi la Campionatul Mondial din Rusia, în grupa E, Serbia s-a impus cu scorul 1-0 (Kolarov 56) în faţa echipei din Costa Rica.

În celelalte partide jucate până acum în competiție s-au înregistrat rezultatele:

Grupa A
Rusia - Arabia Saudită 5-0 (Gazinski 12, Cerișev 43, 90, Dzyuba 71, Golovin 90)

Egipt - Uruguay 0-1 (Gimenez 89)

Grupa B

Maroc - Iran 0-1 (Bouhaddouz 90+5 - autogol)
Portugalia - Spania 3-3 (Cr. Ronaldo 4 - din penalty, 44, 88 / D. Costa 24, 55, Nacho 58)

Grupa C
Franța - Australia 2-1 (Griezmann 58 - din penalty, Pogba 80 / Jedinak 62 - din penalty)
Peru - Danemarca 0-1 (Poulsen 59)

Grupa D
Argentina - Islanda 1-1 (Aguero 19 / Finnbogason 23)
Croația - Nigeria 2-0 (Etebo 32 - autogol, Modric 71 - din penalty).

Ultimul meci de astăzi este, în grupa E, Brazilia - Elveția (de la ora 21.00, la Rostov, în direct la TVR1 și TVR HD).