Tenis de masă Surorile Zaharia, Alina şi Elena, de la CS Farul Constanţa, au urcat pe podium şi la Naţionalele de tineret (galerie foto)

Campionatul Naţional de tenis de masă rezervat tineretului, de la Câmpulung, le-a adus medalii şi surorilor Zaharia, Alina şi Elena, de la CS Farul Constanţa (antrenori, Viorel Filimon şi Elena Sebe). La individual, Alina (sora mai mare) a cucerit argintul, iar Elena - bronzul. La dublu, cele două au făcut pereche şi s-au clasat pe poziţia a treia, aceeaşi pe care a încheiat competiţia Elena la dublu mixt, alături de Cristian Chiriţă, de la CS Pristavu TT.

Un alt jucător de mare valoare de la Constanţa, Cristian Pletea, a avut un parcurs lung, până în semifinale, în Belarus, la ITTF Challenge Belgosstrakh Belarus Open. Acceptat direct pe tabloul principal, Cristian (18 ani) a dispus în primul tur de Tobias Hippler (Germania), scor 4-2 (11-6, 10-12, 11-8, 11-6, 7-11, 11-3). În runda secundă, constănţeanul l-a învins pe Oleksandr Didukh (Ucraina), cu 4-1 (11-6, 5-11, 11-5, 11-8, 11-7), calificându-se astfel în optimi, unde l-a întâlnit pe Nima Alamian (Iran). După cea mai categorică victorie a sa din concurs, 4-0 (11-1, 11-7, 11-9, 11-7), Cristian a acces în sferturi, în care l-a învins pe favoritul publicului, Pavel Platonov (Belarus), scor 4-1 (10-12, 12-10, 11-7, 11-6, 11-6). A urmat apoi partida din semifinale, Pletea întâlnindu-l pe japonezul Shunsuke Togami, în faţa căruia a cedat cu 0-4 (13-15, 3-11, 8-11, 10-12).

Parcursul constănţeanului a fost unul remarcabil, fapt subliniat şi pe pagina de Facebook a Federaţiei Române de Tenis de Masă: „Capul sus! Cristian Pletea se opreşte în semifinale la ITTF Challenge Belgosstrakh Belarus open, în urma unui parcurs entuziasmant pentru jucătorul de 18 ani de-a lungul ultimelor zile. Vor urma alte victorii, cu siguranţă!“.

Sursa foto: Facebook