EURO 2020 Elveția a eliminat Franța, campioana mondială, la penalty-uri

• Spania și Elveția, alte două selecționate care au acces în sferturi.

Spectacol total, dramatism și răsturnări incredibile de scor în optimile de finală de la Campionatul European de fotbal Croația - Spania și Franța - Elveția, în urma cărora au acces în sferturi Spania și Elveția.

Spania a eliminat Croația după prelungiri (5-3), scorul după 90 de minute fiind 3-3. Croația a condus cu 1-0, dar Spania a revenit și s-a distanțat la 3-1. Croații nu au cedat și în minutele de final (85 și 90+2) au punctat de două ori, ducând meciul în prelungiri, unde Spania însă a mai punctat de două ori și s-a calificat în sferturi.

Au marcat Sarabia (38), Azpilicueta (57), F. Torres (77), Morata (100), Oyarzabal (103), respective Pedri (20 - autogol), Orsic (85) și Pasalic (90+2).

În sferturi, Spania va întâlni Elveția (vineri, 2 iulie, de la ora 19.00, la St. Petersburg), selecționata helvetă realizând performanța de a elimina în optimi campioana mondială Franța!

La București, victoria elvețienilor a venit dramatic, la penalty-uri, după 3-3 la finele timpului regulamentar și după prelungiri. Elveția a avut 1-0, iar la acest scor a ratat și un penalty, în minutul 55, prin Rodriguez. „Cocoșii galici“ s-au trezit însă și au înscris de trei ori, iar în minutul 75 conduceau cu 3-1! Elveția nu a depus însă armele și a avut puterea de a egala (81, 90), 3-3. Chiar și așa, Franța putea încheia partida în timpul regulamentar, dar, în minutul 90, Coman a nimerit bara. Meciul s-a dus astfel în prelungiri, iar de acolo la penalty-uri. Elvețienii au transformat tot, în vreme ce Franța a ratat o singură lovitură de departajare, cea decisivă, tocmai prin starul echipei, Mbappe!

Pentru 3-3 au punctat Seferovic (15, 81), Gavranovic (90), respectiv Benzema (57, 59) și Pogba (75).

La penalty-uri au marcat Pogba, Giroud, Thuram, Kimpembe / Gavranovic, Schar, Akanji, Vargas și Mehmedi. A ratat Mbappe.