Un scrimer de la CSS1 Constanţa, asalt după asalt către Europene

Scrimerul constănţean Florian Nicuşor Florea, de la CSS1 Constanţa (antrenori, Ion Niţulescu şi Monica Marinescu), s-a clasat cel mai bine dintre sportivii de pe litoral la etapa a treia a circuitului european de spadă cadeţi, care s-a disputat în Austria, la Klagenfurt. La individual, Florea a ocupat locul 14 (din 167 de scrimeri), iar cu echipa a venit pe locul secund, tricolorii pierzând în finală în faţa Ungariei 1, scor 38-45. În celelalte faze, rezultatele au fost: 45-35 în semifinale cu Ungaria 2, 45-31 în sferturi cu SUA 3, 45-31 în optimi cu Ucraina (în „16”-imi, România a avut rundă liberă). Alţi doi constănţeni, Nicuşor Drăgoi şi Gleb Nistor, ambii de la CS Farul (antrenoare, Mihaela Ion), au încheiat concursul individual pe locurile 54, respectiv 103.

Drăgoi şi Nistor au făcut parte din echipa secundă a României, care a ocupat poziţia a 11-a, după 31-45 în optimi cu Belarus. „În cele nouă concursuri ale circuitului european, sportivii participanţi acumulează puncte pentru participarea la Campionatul European de cadeţi şi juniori de anul viitor. Din România vor merge la Euro primii trei, iar în acest moment Florea ocupă locul doi. La Klagenfurt, a evoluat foarte bine, atât la individual, cât şi pe echipe. E în creştere. Acum o lună, a participat şi la etapa de la Budapesta, unde, la simplu, a fost al 17-lea din 240 de scrimeri. A fost un concurs foarte greu, care a început dimineaţa, la ora 09.00, şi s-a terminat seara, la ora 23.00”, a declarat Ion Niţulescu. La Campionatul Naţional de floretă pentru speranţe, întrecere care s-a disputat la Bucureşti, CS Farul a cucerit o medalie de bronz, prin Raluca Văcăraşu. În concursul băieţilor, faristul Alexandru Stan a fost al 13-lea. Ambii sportivi sunt antrenaţi de Horia Gheorghe.