„Una dintre marile speranțe“ Amalia Niță, din Lumina, și Alexandru Buleu, aur la turneul internațional „Brașov Open“ (GALERIE FOTO)

• Amalia Niță a confirmat calculul hârtiei și s-a impus la categoria 63 kg a turneului din orașul de sub Tâmpa.

Turneul internațional de box „Brașov Open“ a reunit în Sala Sporturilor din orașul de sub Tâmpa peste 220 de sportivi din 22 de țări de pe patru continente (Europa, America, Africa și Asia).

În întrecerea feminină s-a remarcat și constănțeanca Amalia Niță, originară din comuna Lumina, dar legitimată în prezent la CSM Danubiu Tulcea (antrenor, Ștefan Simion). Campioană europeană de junioare anul trecut și multiplă campioană națională, Amalia a concurat la categoria 63 kg și a cucerit medalia de aur. „Amalia Niță a confirmat statutul de favorită și s-a impus la categoria 63 kg, demonstrând din nou că e una dintre marile speranțe ale boxului feminin“, se arată pe pagina de Facebook a Federației Române de Box.

„Campioana europeană Amalia Niță lovește din nou: locul I și medalie de aur!“, a punctat și Ștefan Simion. CSM Danubiu Tulcea a avut trei sportive la turneul de la Brașov și toate au urcat pe podium. În afară de Amalia Niță au mai fost medaliate Denisa Lazăr (locul doi) și Alina Crețu (locul trei).

Componentă a lotului național, Amalia Niță a cucerit medalia de aur la Campionatul European tot la categoria 63 kg, cu ocazia întrecerii care s-a disputat în 2021 în Georgia, la Tbilisi. La finele anului trecut, la Gala Sportului Tulcean, campioana din Lumina a fost desemnată sportiva anului 2021 în județul Tulcea, la sporturi olimpice.

La Brașov a evoluat și reprezentantul CS Farul Constanța Alexandru Buleu, component al lotului national de tineret. Acesta a avut o evoluție la fel de bună și a câștigat și el medalia de aur, la categoria 67 kg, după trei convingătoare. În finală, sportivul pregătit la club de Mihai Constantin l-a învins (la puncte, decizie în unaniminate, 5-0) pe pugilistul din Ungaria Milan Petriman, după ce anterior trecuse de boxerii din Italia și Israel.

„Felicitări, champ! Trei victorii clare, cu decizii în unanimitate! Felicitări și colectivului de antrenori al lotului național de tineret, coordonat de Dorel Simion!“, a fost mesajul lui Mihai Constantin.

Sursa foto: Facebook (Cătălin Marian Niță, Ștefan Simion, Federația Română de Box)

Amalia Niță, din Lumina, desemnată sportiva anului 2021 în județul Tulcea, la sporturi olimpice (GALERIE FOTO)