UPDATE. Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Miami după o revenire de senzație în setul secund

Tenismena din Constanța, Simona Halep, numărul 3 în clasamentul WTA  o înfruntă pe Qiang Wang (18 WTA) în sferturile de finală ale turneului de la Miami.

Partida dintre cele două a început la ora 19.05.

Dacă se va impune în acest meci, Simona Halep va urca pe locul 2 mondial și se va califica în semifinalele turneului de la Miami.

Încă o victorie o va urca pe prima poziție a clasamentului WTA.

UPDATE. ora 19.20

După trei break-uri în debutul partidei, scorul este 2-1 pentru Simona Halep

UPDATE. ora 19.45

Simona Halep conduce în primul set scor 5-3

UPDATE. ora 19.55

Simona Halep a câștigat primul set, scor 6-4.

UPDATE. ora 20.24

Simona Halep este condusă în setul secund cu scorul 5-1.

UPDATE. ora 20.40

Simona Halep a revenit spectaculos și conduce cu scorul 6-5. Va servi pentru câștigarea meciului.

UPDATE: ora 20.45

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Miami după o revenire de senzație în setul secund. A câștigat șase game-uri consecutive și a câștigat partida.

Prin această victorie își asigură locul 2 mondial în clasamentul WTA.

În semifinale va întâlni învingătoarea dintre Karolina Pliskova și Vondrousova.