Uruguay i-a administrat Rusiei prima înfrângere la Campionatul Mondial. S-au încheiat meciurile din grupa A

Astăzi s-au disputat ultimele două meciuri din grupa A de la Campionatul Mondial de fotbal din Rusia: Uruguay - Rusia 3-0 (L. Suarez 10, Cerișev 23 - autogol, Cavani 90; în minutul 37, rusul Smolinkov  fost eliminat) și Arabia Saudită - Egipt 2-1 (Salman Al Faraj 45+6, Al. Dawsari 90+5 / M. Salah 22; Al Muwallad, de la Arabia Saudită, a ratat un penalty, în minutul 39).

În urma acestor rezultate, ierarhia finală a seriei a fost următoarea: 1. Uguruay - 9p (care a câștigat toate cele trei meciuri, fără gol primit), 2. Rusia - 6p (care a înregistrat acum prima înfrângere), 3. Arabia Saudită - 3p, 4. Egipt - 0p.

Primele două clasate s-au calificat în optimi, iar Arabia Saudită și Egipt sunt eliminate.