Victorie grea cu SC Bacău Săgeata Năvodari a revenit în fruntea clasamentului Ligii a II-a

Săgeata Năvodari a revenit pe prima poziţie a Ligii a II-a la fotbal, seria întâi, ca lider solitar, profitând de eşecul principalei contracandidate la promovare, ACS Academica Argeş, care a pierdut sâmbătă, scor 0-2, meciul din deplasare cu CF Brăila.

Ieri, în etapa a cincea, Săgeata s-a impus la Năvodari cu 2-1 în partida cu SC Bacău, acumulând 13 puncte şi devansându-le pe podium pe Rapid CFR Suceava (11p) şi Academica (10p).
Succesul cu echipa bacăuană a fost unul greu, gazdele impunându-se pe final. Săgeata a condus cu 1-0, după golul lui Vezan din minutul 19. Căpitanul năvodărenilor a executat un penalty obţinut de Srdic, portarul advers a respins, dar Vezan a reuşit să reia mingea în poartă. În minutul 57, SC Bacău a egalat, prin fostul atacant al Farului Bogdan Rusu, care intrase pe teren doar cu un minut înainte. Cursa Săgeţii pentru victorie s-a concretizat în minutul 79, când Ganea a punctat din careu.

Echipa gazdă (antrenor, Cătălin Anghel) a jucat cu: Albuţ - Cârjă, Pătraşcu, R. Damian, Bruno - Cervera, Stana - Gorovei (74 Eloy), Vezan (cpt.) (90 Bărbulescu), Cr. Ganea (84 Muzac) - Srdic. SC Bacău (antrenor, Cristi Popovici) a folosit fotbaliştii: Petrariu - Mihălăchioaie, Adăscăliţei, Burcă, Sascău (80 Luncanu) - Taban, Cl. Tudor (82 L. Dumitriu) - Curiliuc (56 B. Rusu), Vraciu, Hurdubei (cpt.) - B. Ungureanu.

„Ne aşteptam la o partidă grea, ştiind că schimbarea de antrenor îi va aduce un alt aer echipei oaspete. Îl cunosc pe Cristi Popovici, un tehnician care organizează bine jocul. Ar fi trebuit să marcăm mai mult în prima repriză, când ne-am creat câteva situaţii bune, am avut şi vântul de partea noastră şi am fost peste adversar”, a declarat Cătălin Anghel. „A fost un meci echilibrat, pe care şi-a pus însă amprenta vântul. În partea secundă, Săgeata a ajuns sporadic la poarta noastră, diferenţa fiind făcută de acţiunea extraordinară a lui Ganea”, a spus şi Cristi Popovici.

Sursa foto: Academia Hagi