Volei CSM Constanța a pierdut meciul cu Rapid București. Luptă aprigă în setul trei (GALERIE FOTO)

Echipa masculină de volei CSM Constanța a disputat un nou meci de campionat.

Aflată în urmărirea celei de-a șaptea victorii în Divizia A1, jucătorii pregătiți de Răzvan Parpală au întâlnit pe teren propriu Rapid București, un adversar valoros, cu mulți jucători străini, cele două echipe fiind separate de doar două locuri în clasament.

Partida s-a încheiat cu succesul oaspeților, în minimum de seturi, însă formația de pe litoral a fost la un pas de a câștiga setul trei și a rămane astfel în meci.

CSM Constanța a condus în parțialul trei cu 24-22 și mai avea nevoie de un punct pentru a reduce diferența la seturi la 1-2, însă rapidiștii au revenit și s-au impus cu 27-25, câștigând finalmente cu 3-0.

În celelalte două seturi, oaspeții au câștigat cu 25-22 și 25-20, partida durând 88 de minute (26 – setul 1, 26 – setul 2, 36 – setul 3).

Echipa antrenată de Răzvan Parpală a oferit un volei spectaculos la Sala Sporturilor, contra Rapidului, care a gestionat mai bine finalurile de set și a câștigat cu 3-0 (25-22, 25-20, 27-25) meciul din etapa a 14-a a Diviziei A1.

Voleibaliștii noștri au avut șansa de a relansa meciul în parțialul al treilea, la 24-22, dar giuleștenii au salvat două mingi de set și au reușit trei blocaje consecutive pentru a-și adjudeca victoria și cele 3 puncte.

Au evoluat: Vidoni Vidoni 13 puncte (preluări 47% pozitive, 27% excelente), Nejic 9 puncte (45% pozitive, 27% excelente), Druță 9p, St Jean 5p, Arquez 4p, Grigore 3p, Muscină 1p, Gavriz – libero, Ghimeș, Asmarandei.

În etapa următoare, pe 31 ianuarie, de la ora 18.00, CSM Constanța va juca în deplasare, cu Dinamo București, este mesajul CSM Constanța.

Sursa foto: ZIUA de Constanța