Vrea o medalie la Campionatul Mondial Cristi Migit, din Constanţa, l-a învins la skandenberg pe colosul Radu Valahu

Cunoscutul campion de skandenberg din Constanţa Cristi Migit se pregăteşte pentru evoluţia de la Campionatul Mondial, care va fi găzduit chiar de Constanţa, între 26 octombrie şi 4 noiembrie a.c.

În vârstă de 20 de ani, sportivul de pe litoral, care e multiplu campion naţional, dar şi vicecampion mondial şi european de juniori, va concura la Mondialele de la Constanţa la tineret, la categoria 90 kg, şi e optimist înaintea acestei competiţii de anvergură. „La începutul anului, am participat la Campionatul Naţional, reuşind să câştig trei medalii de aur şi obţinând astfel calificarea la Campionatul Mondial. Mă pregătesc foarte intens pentru această întrecere, aproximativ opt ore pe zi. Sper şi cred că voi atinge podiumul. Mă simt în formă şi tind la medalia de aur, dar vom vedea“, a declarat Cristi Migit, care face skandenberg de şase ani.

Recent, tânărul sportiv a participat la o demonstraţie de skandenberg la Constanţa, alături de celebrul Radu Valahu, pe care a reuşit să-l învingă, atât la mâna dreaptă, cât şi la mâna stângă! Succesul, chiar dacă a venit într-o înfruntare amicală, este unul dătător de speranţe pentru Cristi Migit, având în vedere diferenţa de vârstă, de greutate şi experienţă faţă de Radu Valahu (44 de ani, 1,88 metri înălţime şi în jur de 160 de kilograme), recunoscut pentru forţa braţelor sale.

Citeşte şi:

UPDATE - Premiul a fost câştigat! Show de skandenberg la Constanţa, cu Cristi Migit şi Radu Valahu. Miza, 1.000 de euro! (galerie foto)

Uriaşul din Năvodari Povestea lui Roberto Măgureanu, cel care l-a învins la skandenberg pe Cristi Migit, vicecampion mondial

Constanţa a cucerit 16 medalii la Naţionalele de skandenberg (galerie foto)