Wimbledon 2022 Mihaela Buzărnescu, victorie împotriva Nastasjei Schunk

Mihaela Buzărnescu, foto: Facebook/ Mihaela Buzărnescu
Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu s-a calificat în runda a doua a turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, marţi, după ce a trecut de germanca Nastasja Schunk cu 6-4, 6-2.

Buzărnescu (34 ani, 127 WTA), care anul trecut a pierdut în primul tur la Londra, a obţinut victoria după o oră şi 16 minute.

Buzărnescu a început în forţă şi a condus cu 3-0, Schunk (18 ani, 154 WTA) a revenit şi a luat două ghemuri, însă românca şi-a păstrat avantajul unui break şi a făcut diferenţa în primul set, 6-4.

În actul secund, Buzărnescu a început de asemenea cu break, iar la 4-2 a câştigat din nou conta serviciului, încheind cu 6-2.

Buzărnescu, net superioară la serviciu, a avut mai multe mingi direct câştigătoare (19-12) şi a făcut mai puţin erori neforţate (20-29).

Mihaela Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 78.000 de lire sterline şi 70 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe învingătoarea dintre Gabriela Ruse şi Cori Gauff (SUA), a 11-a favorită.

Buzărnescu este a treia româncă ajunsă în turul secund la Wimbledon, după Sorana Cîrstea şi Irina Begu. Marţi vor evolua în primul tur şi celelalte patru românce de pe tablou, Simona Halep (contra cehoaicei Karolina Muchova), Gabriela Ruse (împotriva americancei Cori Gauff), Irina Bara (împotriva franţuzoaicei Chloe Paquet) şi Ana Bogdan (contra ucrainencei Daiana Iastremska).

Sursa: Agerpres