Ziua Dobrogei

#citeşteDobrogea „Oraşul nostru renaşte repede din cenuşa ruinelor întocmai ca pasărea Phoenix“. Lucrări din Biblioteca Virtuală ZIUA de Constanţa

Astăzi, din revista „Analele Dobrogei“, disponibilă în Biblioteca Virtuală, redăm un articol din numărul din anul XVIII, 1937, paginile 128/117, pe care îl semnează „primul doctor ce cunoaştem că a călcat pământul Dobrogei”, Hector Sarafidi. Articolul este intitulat „Însemnări privitoare la trecutul oraşului Constanţa” şi poate fi citit aici.
 

 
„Doctorul carantinelor”, aşa cum a fost catalogat Hector Sarafidi, prezintă în articolul din „Analele Dobrogei” câteva date mai puţin cunoscute despre Constanţa. El descrie cum oraşul nostru, chiar dacă a trecut prin multe greutăţi, întotdeauna a ştiut cum să reînvie din propria cenuşă şi să pună bazele unor noi structuri.
 
„Sunt puţine oraşele care să fi avut nefericirea de a fi distruse în atâtea rânduri ca oraşul nostru şi care, totuşi, să renască repede din cenuşa ruinelor întocmai ca pasărea Phoenix din legendă. Istoria ne povesteşte de câte ori hoardele barbare au năvălit asupra vechiului Tomis, ruinându-l până în temelie şi de câte ori au trecut prin el armatele duşmănoase, arzând, prădând şi omorând locuitorii”.
 
Din articolul doctorului Hector Sarafidi cu privire la trecutul Constanţei aflăm şi detalii despre coloniştii care, ori de câte ori aveau ocazia, ne invadau şi distrugeau tot în calea lor. De fiecare dată, fără să treacă mult timp, oraşul se refăcea ca şi cum nimic nu s-ar fi întâmplat.
 
„Pe acea vreme au sosit disdedimineaţă şi cei trimişi de către Demogherontia Chiustengei, unul pe apă, cu două lotci încărcate cu multe lucruri trebuincioase şi cu scrisoare către Farmachi, iar celălalt pe uscat cu patru încărcături cu lucruri şi de-ale mâncării şi ajutoare în bani, cu o scrisoare către Iorgachi (Olimpiu), scriind şi rugând să nu mai trimitem altădată delegaţi (mumbaşiri), căci devin suspecţi, ci să tirmitem numai vorbă, iar Demogherontia va căuta, cu precauţie, să se îngrjiească de cele de care vom avea nevoie, pentru ajutorarea patriei noastre”.
 
 
Puteţi accesa varianta integrală a numărului din revista „Analele Dobrogei“ (serie veche), anul XVIII, 1937, AICI.
 
DREPTURI DE AUTOR

a) Toate informaţiile publicate pe site de către ZIUA DE CONSTANȚA (incluzând, dar fără a se limita la, articole, informaţii, fotografii, fişiere audio, bannere publicitare) sunt protejate de dispoziţiile legale incidente: Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor şi drepturile conexe, Legea nr. 84/1998 privind mărcile şi indicaţiile geografice şi Legea nr. 129/1992 privind protecţia desenelor şi modelelor), titulari ai drepturilor protejate de lege fiind ZIUA DE CONSTANȚA sau, după caz, furnizorii săi de informaţii.

b) Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, decompilarea, distribuirea, publicarea, afişarea, modificarea, crearea de componente sau produse sau servicii complete derivate, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului site-ului, cu excepţia afişării pe ecranul unui computer personal şi imprimarea sau descărcarea, în scop personal şi necomercial în lipsa unui acord scris din partea ZIUA de Constanţa.


Cotidianul ZIUA de Constanţa şi-a depăşit statutul publicistic, angajându-se într-un amplu demers de restituire a istoriei Dobrogei şi a personalităţilor sale marcante. În Biblioteca Virtuală ZIUA de Constanţa, puteţi să descărcaţi în format electronic revista „Analele Dobrogei“ - serie veche, izvor de aur pentru cunoaşterea istoriei locale
 
Citeşte şi:
 
#AdrianV.Rădulescu În deschiderea Pontica 51, ZIUA de Constanța lansează varianta digitală a volumului „Istoria Dobrogei“ și a revistei „Analele Dobrogei“ - serie veche (document)
 
#citeșteDobrogea „Zeița, tovarășii ei și oamenii căzuți sub cai“. Lucrări din Biblioteca Virtuală ZIUA de Constanța
 
 

Ti-a placut articolul?


Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

#citeșteDobrogea „Mamele nu trebuie să învețe pe copii să scrie și să citească, înainte de a-i da la școală“. Lucrări din Biblioteca Virtuală ZIUA de Constanța

12 Jun 2019 2937

#citeşteDobrogea Cauzele scăderii nivelului moral şi cultural al elevilor. Lucrări din Biblioteca Virtuală ZIUA de Constanţa

31 May 2019 1260

#citeşteDobrogea „Capsomanii“ erau dobrogeni şi vorbeau un fel de greacă. Lucrări din Biblioteca Virtuală ZIUA de Constanţa

24 May 2019 3071

#citeşteDobrogea Frumoasele legende ale Dobrogei. Cum a dispărut un sat. Lucrări din Biblioteca Virtuală ZIUA de Constanţa

23 May 2019 2513

#citeşteDobrogea Aventura primarului Horia Grigorescu, pentru ascensiunea edilitară a Constanţei. Lucrări din Biblioteca Virtuală ZIUA de Constanţa (galerie foto)

21 May 2019 1981

#citeşteDobrogea România ar fi fost „ciungă“ fără polul său maritim. Lucrări din Biblioteca Virtuală ZIUA de Constanţa

20 May 2019 1933

#citeșteDobrogea Povestea viceconsulatului austriac de la Hârșova. Lucrări din Biblioteca Virtuală ZIUA de Constanța

17 May 2019 1044

#citeşteDobrogea Raportul avocatului Scarlat Huhulescu, de la 1934, de azi, în Biblioteca Virtuală ZIUA de Constanţa

12 Feb 2019 1148

Mihail Straje, autorul dicţionarului de pseudonime

25 Jan 2019 671

#citeşteDobrogea „Sulumbria“. Lucrări din Biblioteca Virtuală ZIUA de Constanţa

25 Jan 2019 941

#citeşteDobrogea „Curiosităţi Dobrogene“. Lucrări din Biblioteca Virtuală ZIUA de Constanţa

24 Jan 2019 1057

#citeşteDobrogea „Falezele Mării Negre“. Lucrări din Biblioteca Virtuală ZIUA de Constanţa

23 Jan 2019 726

Vasile Bogrea, cel care a cercetat toponimia Dobrogei

22 Jan 2019 804

#citeşteDobrogea „Trofeul dela Adamclisi“. Lucrări din Biblioteca Virtuală ZIUA de Constanţa

22 Jan 2019 700

#citeşteDobrogea Despre cămilele din Dobrogea, foci şi rechini din Marea Neagră. Titluri noi în Biblioteca Virtuală ZIUA de Constanţa

21 Jan 2019 1412