UPDATE 2. Cine a câştigat Constănţenii participă la „Crosul 1 Decembrie” (galerie foto+video)

Ediţia de anul acesta a tradiţionalei întreceri constănţene „Crosul 1 Decembrie” trebuie să înceapă în scurt timp.

Participanţii vor urma traseul: strada Traian - bulevardul Tomis - bulevardul Ferdinand - strada Mircea cel Bătrân - bulevardul Mamaia - bulevardul Tomis - Liceul Internaţional de Informatică, unde va fi sosirea. Primii trei clasaţi, atât la fete, cât şi la băieţi, vor primi, pe lângă diplome, şi următoarele premii băneşti: locul întâi - 150 de lei, locul doi - 100 de lei, locul trei - 75 de lei.

Laureaţii de anul trecut

În ediţia de anul trecut, la întrecerea băieţilor a câştigat Cristian Bornaz (medic dentist), iar la fete, prima a sositAndreea Jaqline Timofei (atletă de performanţă). Ordinea primilor şase a fost: la băieţi - 1. Cristian Bornaz, 2. Sabin Vasile (student la Educaţie Fizică), 3. Daniel Antonaru (preşedintele Sana Sport), 4. Constantin Damian (Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“), 5. Bogdan Ofiţeru (atlet), 6. Claudiu Marcu (arbitru de fotbal); la fete - 1. Andreea Jaqline Timofei, 2. Nicoleta Zăvelcă (atletă la CS Farul Constanţa), 3. Diana Pivniceru (concurentă la fitness, fostă atletă), 4. Andreea Vancea (LPS), 5. Andreea Constantinescu (LPS), 6. Diana Vlad (Universitatea „Andrei Şaguna“ Constanţa).

UPDATE 1, ora 11.23

În aceste momente, prefectul Constanţei a dat startul competiţiei.

UPDATE 2, ora 12.00

În jur de 300 de iubitori ai mişcării au alergat, astăzi, la Constanţa, la Crosul 1 Decembrie. La băieţi, s-a impus Cătălin Jitcovici (atlet), care a fost urmat pe podium de Daniel Antonaru şi de Constantin Damian. Întrecerea feminină i-a revenit campioanei de triathlon Antoanela Manac, locurile doi şi trei fiind ocupate de Nicoleta Zăvelcă şi de Diana Pivniceru.