Ciclism-Turul României Koev, învingător la Suceava, Andrei Nechita s-a detaşat în fruntea cursei

Bulgarul Vladimir Koev a câştigat etapa de marţi, Botoşani-Suceava, onorându-şi postura de câştigător al ediţiei trecute al Turului ciclist al României, dar marele beneficiar al etapei a 4-a în linie a Micii Bucle a fost purtătorul tricoului galben, liderul echipei naţionale a României, Andrei Nechita, care şi-a consolidat poziţia, având acum 3'43" faţă de locul secund, grecul Ioannis Tamuridis, şi 4'12" de fostul ocupant al locului 2, italianul Andrea Ciccone, acum doar al 3-lea. La Suceava, Vladimir Koev a fost cronometrat în 5h37'41", în acelaşi timp cu el sosind şi colegul de evadare din ultimii 40 de kilometri, grecul Ioannis Tamuridis, care, astfel, urcă pe locul 2 la general. Cu o evoluţie bună pe ultima parte a etapei, Andrei Nechita a fost înregistrat la 8'23" de învingător, dar a reuşit să-l piardă pe drum pe principalul lui adversar de până acum, Ciccone, punând o marjă importantă între el şi principalii urmăritori. Renumerotată în foile de rezultate, etapa a 4-a în linie Botoşani - Bucecea - Siret - Rădăuţi - Suceviţa - Câmpulung Moldovenesc - Suceava (225,9 km), devenită a 5-a, după ce s-a luat în calcul şi prologul de sâmbătă dimineaţa, de la Mamaia, a fost nu numai cea mai lungă porţiune de traseu străbătută într-o zi, ci şi cea mai agitată, evadările succedându-se continuu. Mai întâi, la sprintul de la Siret moldoveanul Victor Mironov a plecat în căutarea tricoului roşu, trecând primul, după care, la Rădăuţi a punctat al doilea, fiind devansat de ungurul Krisztian Lovassy (Ora Hotels Carrera).  O dată cu muntele, protagoniştii s-au schimbat, după lunga ascensiune de la Suceviţa impunându-se liderul Marelui Premiu al Munţilor, germanul Christian Springer (Tableware). În schimb, la cealaltă căţărare de categoria A, de la Sadova, bulgarul Vladimir Koev (Konya) a ţinut să reamintească tuturor că şi-a adjudecat anul trecut Mica Buclă şi a câştigat punctul de căţărare, urmat de grecul Ioannis Tamuridis. Cei doi au profitat de coborâre şi s-au desprins (la sprintul de la Siret a trecut primul Tamuridis), pentru ca la Gura Humorului să aibă deja un avans de peste 5 minute. Bine pregătit, "în pedală", cum se spune, purtătorul tricoului galben, Andrei Nechita, şi-a apărat cu brio poziţia de lider, plecând în căutarea fugarilor, însoţit de un grup de circa 15 rutieri, între care şi ocupantul locului secund, Angelo Ciccone. Spre final, însă, Nechita a reuşit să se scuture de el, luându-i 3'36".