Irina Begu, învinsă de Radwanska la Miami

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a fost învinsă de poloneza Agnieszka Radwanska în trei seturi, cu 6-2, 4-6, 6-2, sâmbătă, în runda a treia a turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, informează Agerpres.

Begu, cap de serie nr. 31, a cedat după o oră și 55 de minute în fața favoritei nr. 7 a turneului.

Poloneza (26 ani), numărul opt mondial, și-a adjudecat primul set cu 6-2, fără drept de apel, dar Irina (24 ani) a oferit o replică mult mai bună în manșa secundă. Radwanska a câștigat primul ghem al setului, dar Begu (35 WTA) a condus cu 2-1, 3-2 și 4-3, după break-uri reușite de ambele jucătoare.

Românca s-a desprins la 5-3, iar apoi a închis setul cu 6-4. În decisiv, Begu a ratat două mingi de break la scorul de 1-1, iar echilibrul s-a rupt la scorul de 3-2 pentru poloneză, când Begu a condus cu 40-0, dar a comis mai multe erori neforțate și Radwanska a câștigat pe serviciul său, tranșând disputa cu 6-2.

Cele două se mai întâlniseră o singură dat, la Australian Open, în 2013, când Radwanska a câștigat cu 6-3, 6-3 în turul al doilea,

Pentru participarea la Miami Open, Begu va primi un cec de 31.670 dolari și 65 de puncte WTA.

Sursa: Agerpres
Sursa foto: sportnews.ro