Reacție rasistă în tenis ”Pierd în fața țigăncii ăsteia de c...t”

În timpul meciului dintre Irina Begu (locul 34 WTA) și Caroline Garcia (locul 44 WTA), din turul I al turneului de la Charleston, SUA, a avut loc un incident neplăcut. Begu a învins-o pe Garcia după un meci maraton, de 2 ore și 50 de minute, scor 6-4, 2-6, 7-6, scrie gsp.ro.

În setul trei, la scorul de 5-5, presa din Portugalia scrie că franțuzoaica în vârstă de 22 de ani a avut un comentariu jignitor la adresa Irinei. Potrivit informațiilor, Garcia a spus "Uite, o să pierd în fața acestei țigănci de c***t".

Modul ei de exprimare nu a trecut neobservat, iar mai mulți fani ai tenisului au criticat-o pe Garcia, rețelele de socializare fiind umplute de reacții dure la adresa jucătoarei din Franța.