Pătulea pasează, Chiţu marchează. Şi invers „Gemenii golului“ de la Farul, letali cu Rapid CFR Suceava

Ce uşor se trece de la agonie la extaz! După eşecul ruşinos de la Pojorâta, „marinarii“ au realizat o victorie clară contra echipei care se afla pe locul trei în Liga a 2-a înaintea meciului de sâmbătă, de la Constanţa

FC Farul şi-a păstrat invincibilitatea pe teren propriu din acest campionat şi după partida cu Rapid CFR Suceava, din etapa a opta a Ligii a 2-a, seria întâi. „Marinarii“ s-au impus cu un concludent 3-0, totalizând trei victorii şi un egal (golaveraj 9-2) în patru meciuri jucate până acum la Constanţa. „Marinarii“ au avut un joc reuşit, au creat multe faze şi ocazii, iar atacanţii Chiţu şi Pătulea s-au înţeles de minune în faţa porţii.

Faza din meciul cu Dacia Unirea Brăila, când a înscris golul Farului după ce le-a furat mingea portarului adversar şi unui fundaş, care s-au încurcat între ei, i-a rămas vie în memorie lui Adrian Pătulea, astfel că, în minutul 10 al confruntării cu Rapid CFR Suceava, istoria s-a repetat. Pătulea a stat la pândă ca un vulpoi, iar când a prins momentul favorabil, a „muşcat“: a luat mingea, i-a pasat lui Chiţu, iar acesta nu a iertat. La 0-1, oaspeţii au avut ocazia să reintre în meci, dar au ratat un contraatac (17), iar Sfrijan (18, ocazie mare din careu) şi D. Bălan (39) au ratat ţinta. Până la pauză, s-a făcut însă 2-0, după ce, în minutul 40, Cristocea i-a trimis lui Chiţu, care, cu binecunoscutul său sânge rece, l-a executat din nou pe Hânţăscu.

„Marinarii“, vioara întâi

Rapid CFR Suceava şi-a epuizat schimbările încă din minutul 54, însă degeaba, pentru că, în minutul 59, Farul a făcut 3-0, la capătul unei faze-spectacol: centrare Chiţu, reluare de atacant veritabil, la colţul scurt, Pătulea. Iar meciul a fost gata. Cu excepţia a două faze (Vrabie 68 şi Barna 87, care a fost aproape de autogol), oaspeţii n-au mai avut puterea să se arate periculoşi, dând şi semne de oboseală. În aceste condiţii, „marinarii“ au fost vioara întâi, reuşind multe pe teren. Au combinat şi şi-au depăşit foarte uşor adversarii de multe ori, de aici rezultând ocazii pe bandă rulantă: Pătraşcu (66), Ad. Ionescu (79, 80), Chiţu (83), Pătulea (89) şi T. Bălan (90+2).

Fostul farist Enciu, titular la oaspeţi

FC Farul (antrenor, Constantin Gache) a jucat cu: Gudea - Milea, M. Rusu, Fl. Pătraşcu (cpt.), Barna - M. Ion, Ad. Ionescu, Nicorec (83 T. Bălan), Cristocea (88 Corcoveanu) - S. Chiţu (89 Al. Grigoraş), Pătulea. Florin Cristescu, principalul oaspeţilor, a mizat pe: Hânţăscu (46 Niga) - D. Bălan, S. Ciobanu, R. Sava, Semeghin (cpt.) - Vrabie, Aeroaiei, Sfrijan, Jitariuc (46 Golofca) - Sumanariu (54 M. Negru), Enciu.

Gache - „Au jucat aşa cum îmi doresc“

„După ruşinea de la Pojorâta, a venit, în sfârşit, un meci în care echipa a jucat aşa cum îmi doresc: să ieşim cu pase din apărare, să construim, să facem presing avansat şi să recuperăm în jumătatea adversă. Valoare este, iar astăzi (n.r. sâmbătă) s-a văzut că băieţii pot face şi efort, nu să alerge numai 2/4. Au avut probabil şi dorinţă mare de a spăla acel eşec usturător. Aceasta e, de fapt, meteahna fotbalului românesc. Jucăm atunci când suntem cu cuţitul la os. Ne-am impus pe merit cu formaţia suceveană. Poate ar fi trebuit să mai marcăm, că am mai avut ceva situaţii. Am tras însă puţin la poartă, abia spre final. Parcă voiau să intre cu mingea în poartă. Felicit echipa şi îi urez să joace aşa în continuare. Pătulea s-a înţeles perfect cu Chiţu, accidentatul Bratu a fost înlocuit cu brio de Rusu şi Pătraşcu, Ionescu a fost, ca întotdeauna, la înălţime, iar Nicorec şi Cristocea nu mă aşteptam să reziste atât de bine fizic. Se vede însă că sunt bine pregătiţi, iar când joacă toată echipa, avem şi dispeceri buni“, a declarat Constantin Gache.

Cristescu - „După pauză, n-am mai avut aceeaşi prospeţime“

„Am făcut o primă repriză bună, însă am comis o greşeală la primul gol, iar al doilea l-am primit pe contraatac. Am avut câteva situaţii mari de a reveni în joc, dar nu le-am fructificat. În a doua repriză, a fost un joc mai pe contre, iar la noi s-a simţit poate puţin şi oboseala drumului. N-am mai avut aceeaşi prospeţime din prima parte. Faţă de ce s-a întâmplat în teren, rezultatul e cam mare. Am întâlnit o echipă bună, experimentată, cu mulţi jucători care au jucat şi la Liga 1. Ne propuseserăm să scoatem un punct sau chiar să câştigăm“, a spus şi Florin Cristescu.

Farul e pe 6 în clasament

În celelalte partide ale etapei s-au înregistrat rezultatele: ACS Berceni - Oţelul Galaţi 3-2, CS Baloteşti - SC Bacău 0-1, Ceahlăul Piatra Neamţ - Bucovina Pojorâta 0-0, Rapid Bucureşti - Dacia Unirea Brăila 3-1 şi Academica Clinceni - Gloria Buzău 6-1. Dunărea Călăraşi a avut rundă liberă. Clasament: 1. Rapid - 18p, 2. Brăila - 16p, 3. Bacău - 16p, 4. Suceava - 15p, 5. Călăraşi - 12p, 6. Farul - 11p, 7. Clinceni - 10p, 8. Berceni - 8p, 9. Baloteşti - 7p, 10. Buzău - 7p, 11. Pojorâta - 6p, 12. Oţelul - 6p, 13. Ceahlăul - 4p. În etapa viitoare, FC Farul joacă în deplasare cu SC Bacău, sâmbătă, 17 octombrie, de la ora 11.00.

Sursa foto: webics.ro