Săgeata a ţinut Petrolul cu sufletul la gură până la final

Nou-promovata în Liga 1 la fotbal Săgeata Năvodari a pierdut cu 0-3 meciul de sâmbătă, din deplasare, cu Petrolul Ploieşti, contând pentru etapa a 11-a a campionatului. Gazdele s-au desprins însă abia pe final, Săgeata ţinând de 0-1 (Teixeira 26) până în minutul 84, când Boudjemaa a făcut 2-0. Ultima reuşită a meciului i-a aparţinut lui Romario, care a punctat în minutul 90+3. La 0-1, în repriza a doua, pe fondul unui joc mai îndrăzneţ, Săgeata a avut două bune ocazii de a egala, în minutele 65 şi 73, însă Ndoye a ratat de fiecare dată, la a doua situaţie trimiţând mingea în transversală. Au jucat: Petrolul (antrenor, Cosmin Contra) - Pecanha - Alcenat, Hoban, Benga, Guilherme - Mustivar (cpt.), De Lucas - Priso (69 Boudjemaa), Albin (80 Romario), Teixeira (73 Fernandez) - Dore; Săgeata (antrenor, Tibor Selymeş) - Panagopoulos - Peteleu, Cr. Munteanu, Lopez, I. Filip - Muzac (85 V. Dinu), Ndoye (cpt.) - Florean, Fl. Achim, Tigoianu (75 S. Chiţu) - Popin (55 M. Roman II). „Am comis erori în momente decisive şi nu am reuşit să marcăm la ocaziile avute, specific pentru o echipă mică, lipsită de experienţa Ligii 1”, a declarat Tibor Selymeş. În etapa viitoare, Săgeata întâlneşte la Constanţa Oţelul Galaţi, sâmbătă, 26 octombrie, de la ora 19.00, în direct la Digi Sport 1.

Sursa foto: fcpetrolul.ro