Sportivii Constantei, din nou in prim plan

Pugilistul constantean Ionut Gheorghe a evoluat ieri seara in sferturile de finala ale categoriei 64 kilograme, luptand impotriva italianului Michele Di Rocco. Partida s-a disputat seara tarziu, dupa inchiderea editiei. In cazul in care trece de italian, sportivul legitimat la BC Iacob Mira va ajunge in semifinale castigand astfel medalia de argint. Tot ieri seara, gimnastele Catalina Ponor si Dana Sofronie au concurat in finala pe aparate. Intrecerea va continua si in aceasta seara, ramanand de vazut daca sportivele de pe litoral vor reusi exercitii la fel de bune ca cele din finala pe echipe. Ponor participa la barna si sol iar Sofronie la paralele. Tot ieri a debutat la Atena atleta Adelina Gavrila, specialista delegatiei tricolore in proba de triplu salt. Luni, va intra in concurs Bogdan Tarus (saritura in lungime) iar doua zile mai tarziu Maria Rus va alerga in stafeta de 4x400. Pana in prezent, CS Farul Constanta, clubul la care sunt legitimati sase dintre constanteni a obtinut trei medalii (doua de aur - Ponor si Sofronie, gimnastica si una de bronz - Razvan Florea, natatie). Inotatorul constantean, specialist al probei de 200 metri spate a ajuns in tara in aceasta dimineata, impreuna cu restul lotului de natatie al Romaniei.