Todoran si Onofras au executat Farul

Singurul gol al partidei de la Urziceni a fost rodul unei combinatii de pase intre marcator si fostul "rechin"

Farul a pierdut sambata, in deplasarea de la Urziceni impotriva echipei antrenate de Dan Petrescu, cu scorul de 1-0, partida din etapa a XII-a a Ligii I. Singurul gol al meciului a fost inscris de Onofras, in minutul 30. Fara victorie in ultimele cinci etape, "rechinii" erau increzatori ca pot obtine un rezultat pozitiv in fata ocupantei locului secund in Liga I, mai ales ca Unirea Urziceni nu a mai reusit sa castige pe teren propriu in ultimele doua meciuri. Farul insa nu a miscat in prima repriza in fata atacurilor pe banda rulanta ale gazdelor. Astfel, in decurs de numai 15 minute, Apostol, Bilasco, Todoran si Onofras au trecut pe langa deschiderea scorului. Pana la urma, inevitabilul s-a produs in minutul 30, cand fostul jucator al echipei constantene, Dinu Todoran, a combinat cu Onofras, acesta din urma reusind sa-l invinga pe Curca printr-un sut de la marginea careului de 16 metri. In a doua parte a meciului, jocul s-a mai echilibrat, si fundasul Farului, Andrej Rastovac, iroseste cea mai mare ocazie a "rechinilor" sutand peste poarta din interiorul careului. Pe final, constantenii au mai avut o ultima rebufnire prin suturile lui Alibec si Gerlem, insa fara rezultat. Astfel, Farul inregistreaza cea de-a patra infrangere din ultimele sase etape si ramane pe locul 14, cu 11 puncte, chiar deasupra liniei care o separa de locurile retrogradabile.

"Suntem intr-o situatie dificila"

Antrenorul Ion Marin s-a declarat dezamagit de evolutia elevilor sai, sustinand ca jucatorii nu trebuie sa se mai lamenteze la fiecare esec pe care il inregistreaza. "A fost o partida dificila si incrancenata, am pierdut chiar daca in repriza a doua am incercat sa fortam atacul prin schimbarile facute. Din pacate, la lista jucatorilor accidentati se adauga acum si Gerlem. Nu putem schimba totul peste noapte, dar cei care vor intra pe teren trebuie sa demonstreze ca merita sa joace la Farul. Nu se poate sa ne lamentam la infinit, ca am avut ghinion, ca am ratat, ca a fost terenul de vina. Cu toata sinceritatea, spun ca ei trebuie sa joace si cu sufletul, pentru ca suntem intr-o situatie dificila", a spus Marin. Acesta a mentionat ca echipa sa pierdut din nou pe o greseala individuala, Patrascu fiind criticat pentru neatentia de la faza golului. "Daca pana acum, Farul, desi pierdea, isi crea multe ocazii, acum nu se mai poate vorbi de acest lucru. Nu se poate spune ca am fost ghinionisti. In mod special am fost dezamagit de Patrascu. Am pierdut din nou dintr-o greseala personala. Special am stat de vorba inaintea partidei, i-am spus sa aiba grija la Bilasco si Onofras, insa el a facut acea greseala despre care nu am ce sa mai spun", a afirmat Sapaliga.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}