Spălaţi şi curăţaţi puiul. Tăiaţi-l în bucăţi, dacă e cazul.

Curăţaţi cartofii şi tăiaţi-i în bucăţi mărişoare. Păstraţi cartofii în apă rece pentru a preveni înnegrirea.

Puneţi carnea la fiert într-o oală cu apă împreună cu foile de dafin.

Încingeţi cuptorul la 180 de grade (foc mediu).

Fierbeţi carnea aproximativ 10-15 minute, spumind des. Scopul nu este de a găti propriu zis carnea ci de a elimina sângele.

Scoateţi carnea din apa în care a fiert.

Curăţaţi usturoiul şi faceţi din el un mujdei împreună cu uleiul, sare şi piper.

Amestecaţi mujdeiul cu boia de ardei dulce şi iute, enibahar şi chimion.

Ungeţi carnea de pui cu trei sferturi din cantitatea de mujdei aromat.

Amestecaţi cartofii cu restul de mujdei.

Puneţi carnea şi cartofii într-o tavă.

Acoperiţi (cu folie de aluminiu sau capac) şi introduceţi la cuptor pentru aproximativ 40 de minute.

Îndepărtaţi capacul (sau folia) şi mai lăsaţi la cuptor 10 minute pentru a prinde o culoare frumoasă.

Puiul cu cartofi şi usturoi la cuptor se serveşte fierbinte, cu lipii şi salate.

Baschet Vicecampioana României, CSM CSU Oradea, conduce cu 2-0 CSM Constanța în sferturile Ligii Naționale

11 Apr 2024 568

Baschet CSM Constanța, înfrângere în prima partidă cu vicecampioana CSM CSU Oradea. Joi, cele două echipe se duelează din nou

10 Apr 2024 463

Volei. CSM Constanța Cristian Imhoff - „Suntem cam dezamăgiți că nu am acces în semifinale, dar continuăm lupta“ (GALERIE FOTO)

28 Mar 2024 915

Handbal CSM Constanța - Steaua, în sferturile Cupei României

28 Mar 2024 731

Baschet CSM Constanța, învinsă de CSO Voluntari (GALERIE FOTO)

23 Mar 2024 757

Baschet Fetele de la CSM Constanța au avansat în semifinale, după două succese cu CSM Tg. Mureș

20 Mar 2024 745

CSM Constanța. 20 martie 2024 Baschetbalistele vizează victoria care să încheie seria cu CSM Tg. Mureș din sferturi

20 Mar 2024 579

Baschet Echipa Under-16 a CSM Constanța, victorie importantă pentru calificarea la turneul final (GALERIE FOTO)

19 Mar 2024 580

Echipa Under-16 de la Farul Constanța, calificată în semifinalele Cupei Elitelor. Victorie clară în sferturi (GALERIE FOTO)

15 Mar 2024 967

Farul Constanța Echipele Under-18, Under-17 și Under-15, calificate în semifinale. 14 goluri marcate în sferturi! (GALERIE FOTO + VIDEO)

11 Mar 2024 1010

UPDATE. Baschet CSM Constanța s-a calificat în semifinalele Cupei României

15 Feb 2024 842

Meciul cu Füchse Berlin George Buricea - „Meritam mai mult. Chiar și când pierde, CSM Constanța o face cu onoare, niciodată în genunchi“ (GALERIE FOTO)

14 Feb 2024 1288

Baschet CSM II Constanța, lecție dură primită în meciul cu CSS VSK Gheorgheni (GALERIE FOTO)

06 Feb 2024 873

Baschet CSM Constanța, victorie cu Rapid București, într-o atmosferă incendiară (GALERIE FOTO)