Calificările românilor continuă Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer s-au calificat în optimile Australian Open

Jucătorul de tenis din Constanţa Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer s-au calificat în optimile de finală ale probei masculine de dublu din cadrul turneului Australian Open, primul de Mare Șlem al anului, informează Agerpres.

Cei doi au dispus cu 6-4, 6-2, de perechea australiană Chris Guccione/Lleyton Hewitt, într-un meci din runda a doua. Tecău și Rojer, favoriții numărul 6 ai probei, au obținut victoria în doar 57 de minute, cu un număr de 27 de lovituri câștigătoare, față de doar 17 ale adversarilor.

În optimi, Tecău și Rojer vor înfrunta câștigătorii dintre Eric Butorac (SUA)/Sam Groth (Australia/N. 12) și Pablo Andujar (Spania)/Dustin Brown (Germania).