Grecia - România, 0-1, în preliminariile Campionatului European de fotbal din 2016

Echipa naţională a României a debutat, în această seară, în preliminariile celei de-a XV-a ediţii a Campionatului European de fotbal. Naționala României a întâlnit de la ora 21.45, pe Stadionul Karaiskakis din Pireu, reprezentativa Greciei, în prima etapă a Grupei F. Meciul s-a desfăşoară fără spectatori, din cauza unei sancţiuni primite de Grecia. Marica a marcat din penalty pentru națională în minutul 10, după un fault la Chipciu, în careu. După al doilea fault, în minutul 53, căpitanul marica a primit cartonaș roșu, iar naționala a continuat partida în 10 jucători.

Echipe
Grecia: Karnezis - Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas - Tachtsidis, Samaris, Mantalos - Salpingidis, Mitroglou, Samaras. Selecţioner: Claudio Ranieri.

România: Tătăruşanu - Tamaş, D. Grigore, Chiricheş, Raţ - Hoban, Pintilii - Chipciu, Maxim, B. Stancu - Marica. Selecţioner: Victor Piţurcă.

Sursa foto: b365.ro