Deplasare de unde se pot lua puncte

Otelul Galati - FC Farul Constanta

(duminica, ora 15.30, National TV)

Au inceput bine meciul cu FC National si l-au sfarsit prost, pierzand cu 1-2, dupa ce au condus cu 1-0 si au ratat cateva ocazii clare de gol. Fotbalistii Farului Constanta doresc sa demonstreze ca au valoare, iar astazi, in etapa a doua a returului, a 17-a a campionatului, incearca sa "stoarca" cel putin un punct de la Otelul Galati, formatie care a reusit in toamna acest lucru in urma egalului de la Constanta. Incurajati de conducerea clubului, de antrenori si de suporteri, "marinarii" si-au recapatat increderea in fortele proprii. Nu le va fi usor sa-si duca la indeplinire sarcina pe care o au pentru acest meci. Otelul Galati a demonstrat in acest debut de sezon ca este in forma. In prima runda a scos o remiza la Craiova (1-1, gol ex-faristul Negru) si a eliminat pe Rapid Bucuresti din sferturile de finala ale "Cupei Romaniei" (2-0 in tur, 0-1 in retur). Lotul galatenilor a suferit in iarna multiple transformari. A fost adus ca antrenor Sorin Cartu, iar printre jucatorii transferati se afla Nanu (Steaua), Verdes (FC National) sau Negru (Farul), care ii inlocuiesc pe cei plecati spre alte zari, cum ar fi V. Iacob (Rapid), Gurita (Farul) sau Baldovin (FC National). Totusi, constantenii mizeaza pe un rezultat favorabil, mai ales ca vor putea alinia echipa de baza, odata cu expirarea suspendarii lui L. Mihai. De la gazde vor lipsi Nanu si D. Oprea, ambii suspendati. Arbitri: Sorin Corpodean - Nicoale Meghesan, Octavian Sovre - Vasile Bratu. Observatori: Florin Halagian, George Ionescu.