Pretul la carne ramane la fel

Taxa vamala pentru importurile de carne si organe de bovine si porcine va ramane nemodificata pana la sfarsitul acestui an. Taxa este valabila atat pentru carnea de vita (carcase sau semicarcase, sferturi anterioare neseparate sau separate), cat si pentru cea de porc (jamboane, piept sau parti anterioare) in stare proaspata, refrigerata sau congelata. Anul trecut, Guvernul a decis, prin HG 1493/2002, reducerea temporara la 20% a taxei vamale pentru aceste produse. Valabilitatea acestui act normativ a expirat la 30 iunie 2003, iar prelungirea perioadei in care se acorda aceasta facilitate a fost stabilita prin HG 724/2003. Taxa de baza pentru importul de carne de porc este de 45% pentru relatia cu Uniunea Europeana si de 25% pentru tarile CEFTA, in timp ce la carnea de vita taxele vamale sunt de 40% pentru Uniunea Europeana si de 25% pentru statele membre CEFTA. 5.(L.S.)