Constanța Gimnastele Alexia Vânoagă și Miruna Botez, medaliate la „Top Gym“, concurs internațional în Belgia (DOCUMENTE)

• Componente ale CNOPJ Constanţa, junioarele Alexia Vânoagă și Miruna Botez fac parte din programul „Ţară, ţară, vrem campioane!“, coordonat de Mariana Bitang şi de Octavian Bellu şi finanţat de OMV Petrom.

Gimnastele constănțene Alexia Vânoagă (CS Farul Constanța) şi Miruna Botez (CSS1 Constanța) au participat, cu succes, la cea de-a 25 ediţie a concursului internaţional „Top Gym“ de la Charleroi (Belgia).

Cele două au fost însoţite la tradiţionala competiţie de antrenorul Ciprian Creţu şi de arbitra Daniela Trandafir. Componente ale CNOPJ Constanţa, junioarele fac parte din programul „Ţară, ţară, vrem campioane!“, coordonat de Mariana Bitang şi de Octavian Bellu şi finanţat de OMV Petrom. Ele au obținut în total patru medalii, una de aur, două de argint și una de bronz. Aurul a venit la echipe mixte, în care Alexia Vânoagă și Miruna Botez au făcut parte din formația România / Belgia 2, care a câștigat concursul cu 96.725 puncte.

În concursul individual compus, Alexia Vânoagă (antrenor la club, Carmen Traicu) a câștigat medalia de argint, cu 50.100 puncte, urcând pe podium alături de pe Gabby Black (Canada) - aur cu 50.683 și Mia Mainardi (Argentina) - bronz cu 50.083. Evoluțiile Alexiei a fost apreciate astfel: sărituri - 13.100, paralele - 11.600, bârnă - 13.000, sol - 12.450. Miruna Botez (antrenori la club, Cătălin Meran și Mirela Szemerjai) a obținut cea mai mare notă la bârnă - 13.450. Gimnasta constănțeană s-a clasat pe locul 15, cu 46.916 puncte (sărituri - 13.066, paralele - 9.250, bârnă - 13.450, sol - 11.150).

La competiția organizată în sala La Garenne din Charleroi, au participat 36 de gimnaste din România, Canada, Marea Britanie, Olanda, Franța, Argentina, Seychelles, Slovenia și Belgia. Alexia Vânoagă a câștigat a 16-a medalie la individual în istoria participărilor tricolore (șase de aur, șase de argint și patru de bronz), România consolidându-și primul loc în clasamentul pe națiuni. Cele șase sportive din România care au câștigat anterior concursul individual de la „Top Gym“ sunt Ana Maria Bărbosu (2021), Larisa Iordache (2009), Monica Roșu (2002), Oana Ban (1999), Silvia Stroescu (1998) și Maria Olaru (1996).

La întrecerea desfășurată la Cherleroi, Alexia Vânoagă a mai câștigat o medalie de argint, la bârnă (cu 12.800), fiind devansată cu numai cinci sutimi de Naomi Descamps (Belgia). De asemenea, Miruna Botez a urcat pe treapta a treia a podiumului la sărituri, cu 12.925 (13.150 / 12.700), după Abigail Martin (Marea Britanie) - 13.200 și Gabby Black (Canada) - 13.000.

„Felicitări, Alexia și Miruna, mult succes în continuare!“, este mesajul Federației Române de Gimnastică.

Sursa foto: Facebook (Federația Română de Gimnastică)

„Și-a reconfirmat valoarea și constanța“ (GALERIE FOTO)