Costel Cioti, dublu campion naţional la tenis de masă (galerie foto)

Sportivii constănţeni participanţi la Campionatul Naţional de seniori la tenis de masă, de la Buzău, au urcat de 11 ori pe podium. Omul numărul unu a fost Constantin Cioti, care a cucerit două medalii de aur şi una de bronz. Născut în Constanţa, Cioti a reprezentat însă la Naţionale clubul CSM Buzău. Sportivul a ieşit campion la individual (4-1 în finală cu Hunor Szocs) şi la dublu masculin, alături de Adrian Dodean (CSM Arad), iar medalia de bronz a cucerit-o la dublu mixt, împreună cu reprezentanta clubului Pristavu Câmpulung, Camelia Poştoacă. Pe primul loc s-a clasat şi constănţeanca Iulia Necula (jucătoare la CSTA Bucureşti), împreună cu Bernadette Szocs (CSM Bistriţa), la dublu fete. Cuplul Lucian Munteanu - Alexandru Cazacu (Top Spin 08 Constanţa) a ieşit vicecampion la dublu masculin, probă în care tânărul Cristi Pletea (LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa) a reuşit performanţa de a ocupa locul trei, alături de Rareş Sipoş (CSM Cluj). Cea mai bună sportivă din România ultimilor trei ani, Eliza Samara (CS Farul), a cucerit la Buzău două medalii, însă niciuna de aur: argint la simplu (unde a pierdut în finală cu 0-4: 5-11, 4-11, 4-11, 7-11 în faţa Cameliei Poştoacă) şi bronz la dublu mixt, unde a evoluat împreună cu Andrei Filimon (Top Spin 08). La dublu feminin, alte trei constănţence au urcat pe treapta a treia a podiumului: faristele Cristina Hârâci şi Ana-Maria Sebe, care au făcut cuplu, şi Roxana Iamandi (tot de la Farul), care a avut-o parteneră pe Roxana Istrate, de la CSM Buzău.

Sursa foto: frtenismasa.ro