Două medalii de aur pentru România la Mondialele de Natație pentru juniori- David Popovici și Bianca Costea!

David Popovici, sursa foto: Facebook/FRNPMÎnotătorii români David Popovici şi Bianca Costea au cucerit medalii de aur, duminică, în ultima zi a Campionatelor Mondiale de juniori de la Lima (Peru), în timp ce Vlad Stancu a obţinut o medalie de bronz.

David Popovici a câştigat aurul la 100 m liber, cu timpul de 47 sec 13/100, fiind urmat la peste două secunde de al doilea clasat, croatul Jere Hribar, 49 sec 37/100, în timp ce pe locul al treilea s-a clasat cipriotul Nikolas Antoniou, în 49 sec 91/100.

Patrick Sebastian Dinu a ocupat locul 5, în 50 sec 09/100., scrie Agerpres.ro.

La 50 m liber feminin, Bianca Costea a cucerit medalia de aur, în 25 sec 35/100, devansându-le pe italiencele Sara Curtis, 25 sec 53/100, şi Matilde Biagiotti, 25 sec 60/100.