Final exploziv în meciul Callatis 2012 Mangalia - Înainte Modelu

Callatis 2012 Mangalia a înregistrat un rezultat de egalitate, 2-2, în partida pe care a susţinut-o, sâmbătă, pe teren propriu, cu Înainte Modelu, în etapa a patra a Ligii a III-a la fotbal, seria secundă. Scorul a fost 1-1 până în minutul 86, după ce V. Gheorghe deschisese scorul pentru oaspeţi în minutul 10 (din penalty), iar Calagi egalase în minutul 50. Înainte Modelu a condus apoi din nou, cu patru minute înainte de final, gol Nicodim, pentru ca Doicaru să-i aducă un punct Callatisului 2012, în minutul 90, dintr-un penalty scos de Niţescu.

Antrenorii gazdelor, Cristian Petcu şi Aurel Chelu, au început meciul în formula: Drumen - Enis Cogali, Blăniţă, L. Florea, Eracai, Niţescu, Erdinci Cogali, Prodan, Al. Forminte, Vărzaru, Calagi. Au mai jucat Ichim, M. Dan, Doicaru şi Braşoveanu.

„Am fost dezavantajaţi din nou de arbitraj. În minutul 60, am avut penalty clar la Niţescu şi nu ni s-a acordat. După un început mai slab, din minutul 35 am controlat jocul şi am fost vioara întâi şi în partea secundă, când am ratat patru ocazii mari. Am evoluat însă în ultima jumătate de oră în zece oameni, după ce Eracai a văzut roşu. Per ansamblu, băieţii au făcut un joc bun, încheiat cu un scor echitabil, pentru că şi Modelu mai putea înscrie în prima repriză. Până la urmă, e bine că am luat şi un punct, însă e păcat de evoluţia de după pauză, care ne putea aduce mai mult pe tabelă. Oricum, suntem mulţumiţi de cum au jucat băieţii“, a declarat Alexandru Luchici, preşedintele Callatis 2012 Mangalia.

Celelalte meciuri ale etapei s-au încheiat cu rezultatele: Metaloglobus Bucureşti - Metalosport Galaţi 1-0, Dunărea Călăraşi - Delta Dobrogea Tulcea 1-2, Dinamo II - CS Tunari 3-4, Juventus Bucureşti - Gloria Popeşti Leordeni 2-1, Viitorul Axintele - Oţelul II Galaţi 2-0, Voinţa Snagov - Viitorul Domneşti 5-1. Clasament: 1. Juventus - 12p, 2. Axintele - 10p, 3. Călăraşi - 9p, 4. Tulcea - 7p, 5. Dinamo II - 6p, 6. Snagov - 6p, 7. Tunari - 6p, 8. Modelu - 5p, 9. Callatis 2012 - 5p, 10. Popeşti Leordeni - 4p, 11. Metaloglobus - 4p, 12. Metalosport - 3p, 13. Oţelul II - 3p, 14. Domneşti - 0p. În etapa viitoare, Callatis 2012 joacă în deplasare cu liderul Juventus Bucureşti, sâmbătă, 27 septembrie, de la ora 17.00.