HCM s-a calificat in semifinale

HCM.jpgFederaţia Română de Handbal a înmânat lui Rudi Stănescu şi Alexandru Csepreghi premiile pentru cel mai bun portar al sezonului, respectiv cel mai bun jucător de câmp

Campioana României, HCM Constanţa, s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce s-a impus în primul meci al sferturilor de finală, în faţa formaţiei Pandurii Târgu-Jiu, cu scorul de 33-26 (19-11).
Echipa pregătită de Zoran Kurtes şi Eden Hairi a trecut fără probleme de formaţia fostului antrenor al HCM-ului, Vasile Stângă, şi se pregăteşte de primul examen cu adevărat important în semifinale, unde va întâlni deţinătoarea trofeului, Steaua MFA Bucureşti. Primul meci din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României a debutat sub semnul echilibrului. Cele două formaţii au mers cap la cap până la mijlocul primei reprize, când scorul arăta 9-9. Din acel moment, constănţenii au trecut la cârma partidei şi în numai câteva minute se desprind la patru goluri pe tabelă (14-10), ajutaţi şi de intervenţiile salvatoare ale lui Mihai Popescu. Acesta a închis poarta până la finalul primei părţi, HCM Constanţa intrând la cabine cu un avantaj liniştitor de opt goluri. După pauză, constănţenii au menţinut ecartul de pe tabelă, jucătorii lui Vasile Stângă nereuşind să se apropie decisiv. Până la finalul jocului, echipa de pe litoral şi-a permis să joace şi la spectacol, extrema HCM-ului Alexandru Sabou reuşind să înscrie pe contraatac după o piruetă de 360 de grade în aer, iar Toma a continuat seria golurilor de efect. De partea cealaltă, jucătorul gorjenilor, Mihai Păiuş, a încercat de unul singur să pună în pericol scorul de pe tabelă, fiind şi cel mai bun marcator al meciului. La final, campioana se impune cu scorul de 33-26 şi se califică în semifinale. Cei mai buni marcatori ai formaţiei constănţene au fost Alexandru Sabou, cu 7 reuşite, Laurenţiu Toma şi Florin Nicolae (câte 5) şi Alexandru Csepreghi (4). De partea cealaltă s-au evidenţiat Păiuş (13 goluri), Florea (4) şi Apolzan (3). Înainte de debutul întâlnirii, portarul Ionuţ Rudi Stănescu a obţinut, pentru al patrulea an consecutiv, premiul pentru cel mai bun portar al campionatului. De asemenea, Alexandru Csepreghi a fost ales cel mai valoros handbalist din acest sezon al Ligii Naţionale.

Steaua a învins pe Ştiinţa

În al doilea meci al sferturilor, Steaua a trecut fără probleme de Ştiinţa Municipal Bacău, cu scorul de 37-31 (24-9). Astfel, „roş-albaştrii" vor întâlni, în penultimul act al competiţiei, pe HCM Constanţa, reeditând finala de anul trecut, câştigată de bucureşteni. Meciul va începe la ora 16.00 şi va fi transmisă în direct de Sport.ro. După încheierea ediţiei s-au mai disputat şi ultimele două partide: Dinamo Bucureşti - CS Universitatea Suceava şi UCM Reşiţa - HC Odorhei. Învingătoarele din aceste partide se vor întâlni tot astăzi, de la ora 18.00.