În drumul spre ultimul act le-au ieşit doi italieni Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer joacă semifinala la Australian Open!

Tenismenul constănţean Horia Tecău şi partenerul său de la dublu, Jean-Julien Rojer, favoriţii numărul 6 la Australian Open, au realizat, ieri, performanţa calificării în semifinalele Australian Open.

Cei doi au trecut în sferturi de cuplul format din Florin Mergea (România) şi Dominic Inglot (Marea Britanie), cap de serie numărul 14. Scorul a fost 6-4, 7-6, meciul durând o oră şi 24 de minute. Tecău şi Rojer vor întâlni în semifinale, astăzi, de la ora 2.00, pe arena Rod Laver, perechea italiană Simone Bolelli / Fabio Fognini, care a trecut, cu scorul de 7-6, 7-6, de cuplul Pablo Cuevas (Uruguay) / David Marrero (Spania).

Cealaltă partidă din semifinalele probei de dublu masculin se joacă între perechile Ivan Dodig / Marcelo Melo (Croaţia / Brazilia - favoriţi 4) şi Pierre-Hugues Herbert / Nicolas Mahut (ambii, din Franţa). Pentru calificarea în semifinale, Tecău şi Rojer vor primi 142.500 de dolari australieni (100.396 de euro). Horia este triplu finalist la Wilmbledon, între 2010 şi 2012, alături de suedezul Robert Lindstedt. Împreună cu Rojer nu a mai jucat până acum contra lui Bolelli şi Fognini, dar, pe când îl avea partener pe Lindstedt, s-a întâlnit de două ori cu ei, în anul 2011, italienii având câştig de cauză de fiecare dată: 6-2, 6-1 în sferturi la Roma şi 1-6, 7-6, 6-4 în sferturi la US Open.